„Драго ми је што могу да објавим да је постигнут споразум између Владе Сирије и сиријске преговарачке комисије о поверљивом, уравнотеженом и свеобухватном уставном одбору, који ће подржати УН у Женеви“, рекао је Гутереш.
„Мој специјални изасланик (за Сирију, Геир Педерсен) допринео је споразуму у складу са Резолуцијом Савета безбедности 2254 (из 2015) и сазваће уставни одбор у наредним недељама“, додао је генерални секретар.
„Ценим дипломатско учешће влада Русије, Турске и Ирана за пружање подршке (усмерене на) постизање споразума“, додао је Гутереш.
Он је напоменуо да верује да стварање одбора може и треба да буде почетак политичког изласка из сукоба према решењу које ће одговорити на легитимне жеље свих Сиријаца.
Гутереш је 18. септембра изјавио да је између свих страна постигнут договор у вези са саставом уставног одбора Сирије и да је у току рад на утврђивању мандата овог органа.
Од 2011. године траје грађански сукоб у Сирији. Године 2014. почела је војна интервенција Сједињених Америчких Држава и њених савезника, који своје операције против ДАЕШ-а у региону спроводе без позива Дамаска и одобрења Уједињених нација. Вашингтон подржава тзв. умерену опозицију и залаже се за смену власти у Сирији. Русија, са своје стране, на позив лидера државе Башара Асада од 2015. године спроводи војну операцију у блиској сарадњи са владиним трупама. Москва је 2017. објавила о поразу ДАЕШ-а и почетку повлачења својих јединица са територије Сирије.
Тренутно је на првом плану политичко решење, обнова Сирије и повратак избеглица.
Решавање ситуације у Сирији се разматра на Астанској и Женевској платформи, а Конгрес сиријског националног дијалога одржан у Сочију 30. јануара 2018. био је први покушај окупљања широког спектра учесника на једној преговарачкој платформи. Главни резултат Конгреса била је одлука о формирању уставног одбора који ће радити у Женеви и чији основни задатак треба да буде припрема уставне реформе.