Према подацима америчког листа, „Сауди Арамко“ нема техничке могућности да брзо елиминише све рушевине. Компанија грозничаво води преговоре са произвођачима опреме и испорукама услуга, укључујући амерички „Џенерал електрик“ и спреман је да потроши стотине милиона долара на обнови своје инфраструктуре, куповином резервних делова и плаћањем рада по повећаним ценама.
Ипак, без обзира на то, део потребне опреме „Сауди Арамка“ биће доступан тек кроз неколико месеци, тврде извори. Неке резервне делове Ријад није успео да нађе.
Међутим, власти Саудијске Арабије су раније покушавале да убеде основне купце нафте да испоруке у пуном обиму моћи да се успоставе наредног месеца, а крајем новембра производња ће изаћи на максималан ниво. Ипак, сада би обнова рада на објектима „Сауди Арамко“ могла да траје неколико месеци, тврди извор листа.
Председник Ирана Хасан Рохани је, међутим, саопштио да се преувеличава штета нанета нафтним објектима, ради великог споразума и сталног присуства у региону.
„То се ради зато што САД желе у потпуности да рашире своју превласт на регион како би нафта источног дела Саудијске Арабије припала њима“, рекао је Рохани, наводи се на његовом званичном сајту.
Вашингтон, према Роханијевим речима, жели да искористи нападе како би закључио споразум вредан милијарде долара за системе ПВО са државама региона, што показује жељу САД да стално буду присутне у Персијском заливу.
Цена нафте је данас опет почела да расте због сумње да Саудијска Арабија може да реши проблем са обновом изгубљене производње нафте. Цена марке „брент“ је порасла за 1,6 одсто и достигла 65,31 долар, а „ВТИ“ за 1,8 одсто — до 59,15 долара.