„У оквиру реализације споразума из Сингапура одржана су три круга преговора између министара спољних послова. Поред тога, разговарао сам са замеником шефа јапанске дипломатије Такеом Моријем. Разговори су показали да постоје озбиљна суштинска разилажења у ставовима страна“, истакао је Моргулов.
Према његовим речима, на основу резултата састанака који су одржани ове године — у Осаки у јуну и у Владивостоку у септембру, лидерима двеју земаља дата су упутства за наставак дијалога.
„Ми смо спремни за то“, нагласио је заменик министра спољних послова Русије.
Спор око Курилских острва
Русија и Јапан воде преговоре о закључивању мировног споразума, а Токио се нада да ће тај циљ бити постигнут решавањем територијалног питања које је покренуо.
Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године.
Москва инсистира на томе да су острва ушла у састав Совјетског Савеза на основу исхода Другог светског рата и да руски суверенитет над њима не подлеже преиспитивању.
Совјетски Савез и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију, у којој је Москва пристала да, након закључивања мировног споразума, размотри могућност предавања острва Хабомаи и Шикотан Јапану. Судбина Кунашира и Итурупа није била тема преговора.
Преговори који су уследили, међутим, нису довели до резултата, а две земље до данас нису потписале мировни споразум.
У новембру прошле године у Сингапуру су се састали руски председник Владимир Путин и јапански премијер Шинзо Абе, који је тада изјавио да је договорено да се убрзају преговори ка мировном споразуму на основу Декларације из 1956. године.
Москва наглашава да је Јапан дужан да, пре свега, призна исход Другог светског рата, укључујући и руски суверенитет над Јужним курилским острвима.