„Договорили смо се с владом и опозицијом да Уједињене нације треба да играју улогу посредника. Тако ћемо олакшати процес. Нико више неће испуњавати ову обавезу“, одговорио је Педерсен на питање ко ће бити главни посредник у раду уставног одбора.
Очекује се да ће у понедељак на састанку Савета безбедности УН Педерсен саопштити детаље о уставном одбору Сирије.
Педерсен је додао да у уставном одбору неће бити земаља-посматрача, али да ће он имати међународну подршку.
„Мислим да у одбору неће бити држава-посматрача, јер се то тиче самих Сиријаца и чињенице да они морају да разраде устав који ће одговарати тежњама сиријског народа“, истакао је он.
Овај уставни одбор подржале су све чланице Савеза безбедности УН, астанске тројке (Русија, Турска, Иран) и мала група за Сирију (Египат, Француска, Немачка, Јордан, Саудијска Арабија, Велика Британија, Сједињене Америчке Државе), саопштио је представник УН.
Педерсен је навео и да суверенитет и територијални интегритет Сирије угрожава присуство пет различитих војски, као и да на крају територија читаве земље треба да буде под контролом сиријске владе.
Генерални секретар УН Антонио Гутереш раније је најавио коначно формирање уставног одбора Сирије и саопштио да ће се он састати наредних недеља. Одлука о оснивању овог органа донета је у јануару 2018. године у Сочију на Конгресу сиријског националног дијалога.
Грађански сукоб у Сирији траје од 2011. године. Крајем 2017. објављен је пораз терористичке групе ДАЕШ у Сирији и Ираку. У појединим деловима земаља наставља се чистка терориста. У овом тренутку најважније је политичко решење, обнова Сирије и повратак избеглица.