То за Спутњик каже новинар Никола Врзић, аутор књиге о „Викиликсу“ упоређујући новог „звиждача“ који је у Америци херој и Едварда Сноудена који је проглашен за „издајника САД“. А радили су сличан посао.
Афера са „звиждачем“ који је „разоткрио“ разговоре америчког председника Доналда Трампа и украјинског лидера Владимира Зеленског не јењава. Док демократе у Представничком дому Конгреса покушавају да опозову Трампа са председничке функције због злоупотребе положаја, Трамп на Твитеру поручује да као и сваки амерички држављанин заслужује да се суочи са оним ко га оптужује, поготово зато што је узбуњивач представио разговор са иностраним лидером на, како је рекао, потпуно „нетачан и преварантски“ начин.
Врзић подсећа на случај Сноудена, који као најпознатији узбуњивач на свету не може ни да се врати у САД:
„Сноуден је открио како заправо поступа америчка обавештајна заједница и у Америци и у свету. Дакле, он је открио тајне које та америчка ’дубока држава‘ није желела да буду откривене и због тога Сноуден пролази тако како пролази, односно, себи је вероватно спасао главу тиме што је добио азил у Русији. Са друге стране, овај нови ’звиждач‘ који се сада појавио, није открио ништа о томе шта ради Америка, већ шта ради Трамп, што је у контексту данашње политичке борбе у Америци веома политички употребљиво“, објашњава Врзић.
Зашто баш у „Вашингтон посту“?
Наш саговорник напомиње да је у читавој овој причи веома занимљива чињеница да је управо лист „Вашингтон пост“ објавио причу узбуњивача који оптужује Трампа.
„Овај моменат је посебно интересантан јер је власник ’Вашингтон поста‘ Џеф Безос истовремено и власник компаније ’Амазон‘, а управо ’Амазон‘ има уговор вредан 600 милиона долара са ЦИА. Дакле, имамо врло снажне основе да посумњамо да је читава ова ствар искреирана у истој ’кухињи‘, са идејом да нашкоде Трампу. Наравно, онда су се демократе у Конгресу надовезале са покретањем процедуре импичмента. Заправо, реч је о тој спрези медија, обавештајних служби и политичког естаблишмента која постоји још од изборне кампање 2016. године и ово је само део те борбе која ће вероватно постајати све прљавија како се председнички избори у САД буду ближили“, примећује Врзић.
Амерички председник Трамп је изјавио да не жели да се састане само са узбуњивачем који је „изнео информације из друге и треће руке“, већ и са особом „која му је незаконито дала те већим делом нетачне информације“.
Борба на живот и смрт
Такође, први човек САД је рекао да жели да Адам Шиф, председник Одбора Представничког дома Конгреса САД за обавештајне послове, буде испитан на највишем нивоу због „преваре и издаје“. На питање колико је реално да се ово заиста и догоди, Врзић каже да је велико питање шта ће се даље дешавати, јер ово што се, како каже, сада догађа у америчкој политици, није забележено у протеклим деценијама.
„Ово јесте, у извесном смислу, борба на живот и смрт између Трампа и његових структура и ових структура које су повезане са ’дубоком државом‘, тако да је заиста тешко предвидети даљи развој догађаја. Међутим, скренуо бих пажњу на речник који се користи — на обе стране се помињу тешке речи и оптужбе попут ’издаје‘, које заправо показују колико је ова борба озбиљна и колико је сама америчка политичка сцена заправо затрована“, оцењује саговорник Спутњика.
То је, додаје, једна велика новост и за остатак света и представља неку врсту „освежења“.
„Мислим да је Америка у оваквом стању свакако боља за остатак света од оне када је у њој постојао консензус између демократа и републиканаца, јер знамо шта су тада радили широм света“, закључује Никола Врзић за Спутњик.
Подсетимо, процедуру импичмента демократе су покренуле после дојаве анонимног узбуњивача из обавештајних кругова о Трамповом наводном разговору са председником Украјине, у коме је, како тврде демократе, амерички председник од Зеленског тражио да у Украјини истражи пословање Хантера Бајдена, сина Џозефа Бајдена, његовог потенцијалног противкандидата на председничким изборима из редова демократа.