Ту одлуку донео је Апелациони суд у Хагу, и то у два предмета, који се односе на мучења и убиства које су починиле холандске снаге за време борбе Индонезије за независност после Другог светског рата, преноси АП.
„Након 10 година правних процедура и расправа у нашем друштву, изненадило ме је што је суд сада донео ово коначно решење“, рекла је адвокат Лизбет Зегвелд.
Како је суд навео у одлуци, холандска држава не сме да се ослони на застаревање у случају пет мушкараца и жене, који тврде да су им родитељи убијени на острву Сулавеси, као и у случају мушкарца мученог током боравка у притвору на истоку Јаве.
У образложењу одлуке, суд је навео да жалбено веће „верује да нарочито екстремна озбиљност и велика кривица за употребу насиља стоје на путу застаревању пресуде“.
Портпарол холандског Министарства одбране Клас Меијер изјавио је да ће Министарство анализирати одлуку пре него што предузме наредне потезе. Како се наводи, Влада Холандије може да се жали на одлуку Врховном суду.
Индонезија је прогласила независност 17. августа 1945. године, чиме је проглашен прекид доминације Јапана у Другом светском рату и 350 година колонијалне владавине Холандије, пренео је Танјуг.
Међутим, Холандија се четири године жестоко борила како би задржала контролу, пре него што је признала независност Индонезије 1949. године. Холандија је оптужена да је чинила злочине током тих сукоба.