После Индонезије, Тајланд би могао да буде следећа држава у југоисточној Азији која ће преселити престоницу, након што је премијер Прајут Цан Оца оценио да би такав корак помогао Бангкоку да превазиђе све веће урбане изазове.
Попут Џакарте, Бангкок се суочава с пренасељеношћу, загађењем, порастом нивоа мора и густим саобраћајем, преноси „Блиц“ наводе „Гардијана“.
Пред градом су две опције — проналажење другог града који није ни превише удаљен ни прескуп за пресељење или расељавање у шире подручје Бангкока како би се смањила гужва.
Премијер је истакао да би такав корак подразумевао свеобухватно истраживање социјалних и економских последица.
Тај предлог је уследио неколико недеља након што је председник Индонезије Џоко Видодо најавио пресељење административног седишта те земље из пренасељене Џакарте у Источни Калимантан, на индонезијском делу острва Борнео.
Стање у Џакарти, изграђеној на трусном подручју у мочвари близу 13 река, додатно је погоршано стихијским развојем, лошим урбаним планирањем и саобраћајним гужвама.
Додатни проблем је и то што Џакарта нема водоводни систем у северном делу, па је искоришћавање подземних вода довело до слегања тла. Џакарта у неким деловима тоне и до 25 центиметара годишње.
Премда ће главни град бити саграђен на другом месту, власти очајнички смишљају мере како да спасу град, а неки од предлога су вештачка острва око Џакарте и подизање брана око најугроженијих подручја.
На листи градова који тону, поред Џакарте, налазе се и градови попут Венеције, Шангаја, Њу Орлеанса и Бангкока, али Џакарта је досад учинила мало тога како би покушала да реши ситуацију.
Иначе, и досад су се мењали главни градови.
Године 2005. Нејпидо је постао нови главни град Мјанмара, уместо Јангона.
И Канбера је изграђена како би постала главни град Аустралије 1911. године уместо Мелбурна.
Бразилија је такође саграђена како би Бразил изместио престоницу из Рио де Жанеира 1960. године.