У документу се наводи да се пет утицајних службеника Државног секретаријата (Владе) и ватиканске Службе за финансијске информације налази на „црној листи“ од 2. октобра ове године.
Са службене дужности су суспендовани монсињор Мауро Карлино, који је пре одређеног времена био на челу једног од главних одељења Државног секретаријата, као и директор ватиканске Службе за финансијске информације Томасо ди Руца.
Скандал је посебно добио на значају због чињенице да Служба за финансијске информације, у складу са посебним рескриптом папе Фрање из 2013. године, контролише делатност свих институција Ватикана које су директно у вези са спровођењем финансијских операција. Другим речима — та служба је вршила контролу над свим сумњивим случајевима прања новца.
Према информацијама које су процуреле у медије изван Ватикана, реч је о озбиљној унутрашњој истрази у вези са препродајом скупих некретнина у иностранству, а посебно у Лондону, као и у вези са махинацијама са такозваним „Грошем Светог Петра“ — донацијама католика из целог света, које се прикупљају за римског папу.
Прес-служба Ватикана је саопштила да је руководство правосудних органа одобрило „одузимање докумената и електронских уређаја“ у оквиру истраге.
Саопштено је и да је са скандалом упознат и папа Фрања, који је одлучио да се настави истрага, иако у скандал могу бити уплетени и најутицајнији достојанственици Римске курије.
Истакнуто је да у скандал може бити умешан и један од најближих папиних сарадника Анђело Бечу, који је прошле године именован за кардинала и постављен на чело Конгрегације за канонизацију светаца.