Инструмент подршке трговинске размене Инстекс успоставили су Француска, Немачка и Велика Британија у јануару како би наставиле трговину са Ираном, заобилазећи америчке санкције. Постао је оперативан и доступан свим државама чланицама ЕУ у јуну.
„Поред три државе које су иницирале стварање механизма, Француске, Немачке и Велике Британије, још осам држава-чланица ЕУ одлучиле су да се придруже. Очекује се да ће још две државе следити њихов пример“, рекла је Точијева.
Она није прецизирала о којим земљама је говорила.
Раније је објављено да ће Шведска и Белгија приступити механизму Инстекса.
Раније је овог месеца високи ирански званичник рекао да је ЕУ пристала да издвоји 15 милијарди долара за трговински механизам Инстекс.
Механизам Инстекса су у јануару поставиле Француска, Немачка и Велика Британија у покушају да наставе трговинске односе са Ираном, заобилазећи америчке санкције. Након састанка Заједничке комисије о иранском нуклеарном споразуму у јуну, Инстекс је постао оперативан и доступан свим чланицама ЕУ.
САД су једнострано одустале од иранског нуклеарног споразума и поново увеле економске санкције Ирану. Остале потписнице споразума нису подржале тај потез, а ЕУ је најавила да ће учинити све што је могуће за спас нуклеарног споразума. Годину дана након повлачења САД из нуклеарног споразума, Техеран је рекао да ће почети делимично да обуставља своје обавезе из споразума уколико Европа не пружи гаранције да су ирански интереси заштићени у оквиру нуклеарног споразума.