„На изненађење совјетских научника, површина његове скривене стране показала се глаткијом него што су је могли видети са Земље. Има мање лунарних кратера“, рекао је за Спутњик Андреј Куракин, шеф Одељења за одржавање докумената и архива (ЕНТ).
Међу сликама је фотографија која приказује положај који је сонда заузела у односу на Месец да би направила ове фантастичне фотографије.
„Луна 3“ је лансирана 4. октобра 1959. године, али је уређај успео да фотографише тамну страну Месеца само три дана касније.
Фотографије су снимљене на удаљености између 60.000 и 70.000 километара од месечеве површине и помогле су 1960. године да се створи прва мапа тих лунарних територија.
За снимање ових слика совјетски научници су користили 35 мм камеру. Уклонили су је са свемирских уређаја које су америчке обавештајне службе послале у СССР да снимају територију.
Свеукупно, сонда „Луна 3“ направила је 29 слика, од којих је 17 снимљено уз помоћ камере и радио-каналом послато на земаљске станице које се налазе на полуострву Крим и Камчатка.