„Посланици Европског парламента позивају да се статус радне групе за стратешке комуникације (East StratCom Task Force) повећа до статуса сталне структуре, са знатно већим финансијским средствима. Такође позивају интернет и друштвене мреже да сарађују у борби против дезинформација“, саопштено је из Европског парламента.
То није први документ Европског парламента са сличним садржајем последњих година, међутим, нови састав ЕП практично је потврдио своју приврженост таквом политичком ставу. Документ у целини понавља кључне тезе из сличних пројеката и резолуција из претходних година.
У резолуцији се „изражава дубока забринутост због изузетно опасне руске пропаганде“ и позива се „Европска комисија и Савет ЕУ да разраде ефикасну детаљну стратегију брзог и одлучног супротстављања руским стратегијама дезинформације“.
Резолуција „о страном уплитању и дезинформацијама у националне и европске демократске процесе“ је у Европском парламенту одобрена већином гласова — 469 за, насупрот 143 против.
Упркос честим саопштењима из ЕУ „о претњи руске пропаганде“, Европска комисија је у свом извештају од јуна ове године признала да није открила знакове јавне кампање дезинформација споља, када је реч о изборима за Европски парламент, иако су известили о покушајима „неких руских извора“ да утичу на избор бирача.