„САД ни на који начин нису одобриле одлуку турске владе да повећа војни притисак на североистоку Сирије“, рекла је стална представница САД при УН Кели Крафт.
Према њеним речима, Турска је сада одговорна за то да се не разбеже „сви даешовски пауци, који су у затворима“.
Крафтова је упозорила на то да ће „неспособност да се игра по правилима, да се штите осетљиве групе становништва, неспособност да се гарантује да ДАЕШ неће моћи да искористи та дејства за обнављање имати своје последице“.
Представници Немачке, Велике Британије, Француске, Пољске, Белгије и Естоније у УН саопштили су да су дубоко забринути због војне операције Турске и позвали Анкару да обустави једнострана војна дејства.
„Не сматрамо да војна операција отклања страховања Турске у области безбедности“, навео је заменик немачког амбасадора при УН Јурген Шулц.
Према његовим речима, обновљена војна дејства на североистоку Сирије само ће наставити да подривају стабилност целог региона и да погоршавају патње цивила и повећају број избеглица.
„Једнострана војна дејства угрожавају напредак који је постигла коалиција за борбу против ДАЕШ-а. Она угрожавају безбедност партнера коалиције на терену“, рекао је Шулц.
Према његовим речима, државе које су потписале заједничко саопштење сматрају да треба сачувати јединство, суверенитет и територијалну целовитост Сирије.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган је 9. октобра објавио почетак операције „Извор мира“ на северу Сирије, усмерене против Радничке партије Курдистана и терористичке организације ДАЕШ. Турска авијација је истог дана бомбардовала град Рас ел Ајн и низ других сиријских градова на граници двеју држава.
Касније је објављен почетак копнене операције. Према последњим подацима Министарства одбране Турске, војска је од почетка операције бомбардовала 181 циљ курдских формација на северу Сирије и ликвидирала 174 припадника терористичких организација. Медији преносе да има убијених и рањених међу цивилима.