„Без обзира на образложене предлоге бројних митрополита да се сада уздрже од доношења одлуке, Архијерејски сабор Грчке цркве донео је одлуку у корист признавања православне цркве Украјине, при чему је, на чудан начин, изразио наду да ће украјинска ’аутокефалност‘ моћи да ’ојача односе међу аутокефалним црквама Велике Русије и Украјине‘. Оцену последица ове одлуке на односе између Руске православне цркве и Грчке цркве даће Свети синод Московске патријаршије“, објаснио је Балашов за Спутњик.
Он је истовремено подсетио да, за разлику од Грчке цркве, чија надлежност не покрива ни целокупну територију Грчке, Руска православна црква је мултинационална и није ограничена на пасторску бригу само за вернике који живе у Русији.
„Конкретно, десетине милиона њених чланова су грађани Украјине. И они нису тражили никакву аутокефалност“, рекао је он.
Такозвана православна црква Украјине — некаканонска структура, коју не признаје светско православље — формирана је крајем 2018. године на иницијативу украјинских власти и Цариградске патријаршије, спајањем две расколничке цркве. Након што је примила томос о аутокефалности од патријарха Вартоломеја, православна црква Украјине заправо се нашла у готово потпуној зависности од Цариграда. До сада ниједна помесна црква није признала нову структуру. Једина канонска црква у Украјини остаје Украјинска православна црква Московске патријаршије.