„Не, нико није тражио посредовање“, одговорио је Лавров када су га новинари питали да ли је ово питање покретано на преговорима са саудијском страном.
„Поновили смо свој став осуде овог напада на саудијску нафтну инфраструктуру и нагласили смо потребу за темељном, објективном и непристрасном истрагом. Саудијци су се сложили да постоји потреба за управо таквим приступом истрази овог инцидента“, објаснио је министар.
Неколико погона саудијске нафтне и гасне компаније „Сауди Арамко“ нападнуто је 14. септембра дроновима, након чега је краљевина била приморана да смањи производњу нафте за више од половине. Одговорност за напад преузели су јеменски побуњеници Хути, против којих се бори арапска коалиција на челу са Саудијском Арабијом, али Ријад и Вашингтон су за нападе оптужили Техеран.
Нови квалитет односа са Ријадом
Лавров је навео да посета председника Русије Владимира Путина Саудијској Арабији одражава квалитативно нови ниво односа између земаља, у поређењу са претходном посетом руског лидера 2007. године.
„Посета одражава квалитативно нови ниво односа, у поређењу са посетом из 2007. године, и чак у поређењу са прошлогодишњом посетом (саудијског) краља Русији“, рекао је Лавров за „Први канал“.
Према речима руског министра, „стране су током преговора констатовале да се односи стабилно развијају у свим правцима — у трговини, економији, инвестицијама. Посебно истичем инвестициону сферу, у војно-техничкој области и у области спољнополитичке координације, у усаглашавању наших акција“, додао је министар.
Лавров је подсетио да је председник, пре посете Саудијској Арабији и Уједињеним Арапским Емиратима, дао велики интервју, у коме је показао значај који за Русију има сарадња са тим земљама региона Блиског Истока.
„А посета је у потпуности оправдала оно о чему је председник говорио у том интервјуу“, закључио је Лавров.
Путин је 14. октобра стигао у званичну посету Саудијској Арабији. Након преговора Путина и краља Саудијске Арабије Салмана, потписано је више од 20 докумената, укључујући програм руско-саудијске стратешке сарадње и протокол између министарстава енергетике двеју земаља о сарадњи у области енергетике.