00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Хоће ли Путин помирити Саудијску Арабију и Иран

© Sputnik / Aleksey Nikolskyi / Уђи у базу фотографијаРуски председник Владимир Путин у посети Уједињеним Арапским Емиратима
Руски председник Владимир Путин у посети Уједињеним Арапским Емиратима - Sputnik Србија
Пратите нас
Посета руског председника Владимира Путина Саудијској Арабији и Арапским Емиратима почетком ове недеље изазвала је лавину коментара у западним медијима, који једногласно оцењују да то показује растући руски утицај на Блиском истоку.

И за Путина лично, и за Русију, ово је тек друга посета овим двема државама, које играју одлучујућу улогу не само на Блиском истоку, већ и у целом исламском свету.

Током Путинове посете Абу Дабију, прве после 12 година, две земље су потписале споразуме вредне 1,4 милијарде долара. Инвестиције ће бити усмерене у области петрохемије, транспорта и медицине.

Путин је дочекан уз највише почасти у дворцу Каср ал Ватан у Абу Дабију, где је разговарао са престолонаследником Емирата Мухамедом бен Заидом ал Нахајном. Према речима руског лидера, кључна питања сарадње двеју земаља јесу кооперација у међународној арени, као и сарадња у сфери енергетике, космоса и туризма. Током сусрета се такође разговарало и о економској сарадњи и новим инвестицијама.

Путин је истакао да Москва поздравља инвестиције Емирата у руску економију и подсетио је да је већ реализовано на десетине пројекта у вредности од 2,3 милијарде долара.

Руски председник је напоменуо да су Емирати једна од најпопуларнијих туристичких дестинација међу Русима и да је прошле године број руских туриста у тој земљи порастао за 23 одсто, те да су Руси потрошили више од 1,3 милијарде долара, што је готово упоредиво са трговинском разменом двеју земаља.

© Sputnik / Алексей Никольский / Уђи у базу фотографијаПредседник Русије Владимир Путин и престолонаследник Абу Дабија Мухамед бин Зајед ел Нахјан
Хоће ли Путин помирити Саудијску Арабију и Иран - Sputnik Србија
Председник Русије Владимир Путин и престолонаследник Абу Дабија Мухамед бин Зајед ел Нахјан

Поред тога, споменуо је изгледе за сарадњу у пољопривредном сектору, напомињући да Русија може да задовољи потребе Емирата у житарицама и месу.

Путин је рекао и да две земље координишу сва актуелна питања глобалне политике, пре свега када је реч о Сирији, Јемену и Либији, као и о ситуацији у Персијском заливу.

Поред тога, обе земље настављају да улажу напоре по питању светског тржишта енергената према споразуму ОПЕК плус, као и у домену развоја нуклеарне енергије у мирнодопске сврхе.

Русија је такође спремна да са УАЕ сарађује у космичкој индустрији, пре свега када је реч о навигационим системима, али и по питању лансирања космичких апарата у орбиту.

Пре Емирата, Путин је у понедељак посетио и Саудијску Арабију, где је такође склопио вредне послове и где је разговарао са краљем Салманом бин Абдел Азизом ел Саудом у краљевској палати „Јамама“, а пријему у палати присуствовали су и саудијски престолонаследник Мухамед бин Салман и руски министар спољних послова Сергеј Лавров, заједно са другим министрима и високим званичницима.

Стабилизација цена нафте, ситуација у Сирији и региону Персијског залива, као и палестинско-израелски односи — били су на врху дневног реда разговора између два лидера.

Уједно је одржан и саудијско-руски пословни форум, а према најавама двеју страна, потписани су уговори вредни две милијарде долара.

© AP Photo / Alexander ZemlianichenkoПредседник Русије Владимир Путин и саудијски краљ Салман долазе на разговоре у Ријаду
Хоће ли Путин помирити Саудијску Арабију и Иран - Sputnik Србија
Председник Русије Владимир Путин и саудијски краљ Салман долазе на разговоре у Ријаду

На политичком плану Путин је понудио своје посредовање у ублажавању тензија између Саудијске Арабије и Ирана. Међутим, западни медији пишу како би Саудијска Арабија могла да затегне односе са својим великим савезником — Америком, због овог кокетирања с Москвом.

„Чини ми се да су преговори руског председника са представницима Саудијске Арабије, не само са лидерима, у сфери кокетирања и тешко да се сада може постићи неки већи договор, али истовремено, ова посета је веома важна. Интересантно је да се Саудијска Арабија налази у ситуацији када јој је заиста потребно руско посредовање, а с друге стране, за њу је веома корисно да прошири сарадњу са Русијом. И није баш важно шта Вашингтон мисли о томе. Ово је веома важна нова компонента у овој ситуацији. С једне стране, Саудијска Арабија очито не може да постане хегемон на Блиском истоку, а не би хтела да то буде Иран, па у овој ситуацији улога посредника расте“, каже за Спутњик руски политиколог Василиј Колташов.

Експерт подсећа да се Путинова посета Саудијској Арабији подударила са дејствима турских и сиријских власти према Курдима.

„Ове акције је Вашингтон врло негативно схватио, то је и разумљиво, али Вашингтон није ништа урадио. С друге стране, Иран је задао ударац Саудијској Арабији у нафтној индустрији. Настала је таква ситуација да САД не могу да заштите своје савезнике, не могу да им дају никакве гаранције. Они могу само да шаљу саопштења за штампу, одржавају конференције за новинаре. Али, када имате градове који горе, гасоводе, онда то није довољно. У овој ситуацији чини ми се да почиње да се гради нови систем односа и утицаја на целом Блиском истоку“, рекао је Колташов.

У интервјуу за арапске телевизије, уочи посете Ријаду, Путин је рекао да Русија може да одигра кључну улогу на Блиском истоку, пошто има добре односе са Ираном и арапским земљама. Он је навео да нико у Саудијској Арабији ни Уједињеним Арапским Емиратима не жели конфронтацију са Ираном, а да Техерану и Ријаду не треба посредовање у билатералним односима, али да Русија, која има веома пријатељске односе са свим земљама Блиског истока, „сигурно може да помогне да пренесе неке поруке странама, како би боље чуле једна другу“.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала