Министар је указао да се ставови Јужне Африке и Ирана поклапају поводом низа питања, укључујући и „потребу да се преиспитају структуре УН и Савета безбедности, борба са тероризмом и екстремизмом, као и употреба атомске енергије у мировне сврхе“.
Зариф је указао да се испоставило да европске земље нису у стању да испуне своје обавезе из нуклеарног споразума с Ираном, након иступања САД из тог документа, што је довело до тога да Иран изгуби стрпљење.
„Нажалост, нисмо видели ниједну ефикасну меру. Европа је показала да није способна да испуни своје обавезе“, рекао је министар, истакавши да је Техеран у три фазе смањио обим својих обавеза из нуклеарног споразума и да ће наставити да предузима неопходне мере, уколико у споразуму не буде „равнотеже“.
Ирански министар је додао да је Иран све акције у том правцу спроводио на основу одредби нуклеарног споразума.
Средином 2015. године „шесторка“ (Велика Британија, Немачка, Кина, Русија, САД, Француска) и Иран закључили су Заједнички свеобухватни план дејстава. Споразум је предвиђао укидање санкција у замену за ограничавање иранског нуклеарног програма. Споразум у свом првобитном облику није потрајао ни три године: САД су у мају 2018. године објавиле повлачење из споразума и обнављање строгих санкција против Ирана.