После интонација српске и руске химне, догађај је отворио познати руски уметник Николај Голоденко, уз извођење патриотске песме „Поклонимо се тим великим годинама“.
Отправник послова амбасаде Републике Србије у Москви, министар-саветник Славољуб Царић захвалио се присутним гостима на њиховом доприносу у победи над заједничким непријатељем у Другом светском рату.
„Захваљујући вама, ми данас живимо у слободном и безбрижном свету“, рекао је Царић.
Царић је истакао да се данас сусрећемо са покушајима прекрајања историје од стране појединих држава, те да су ти покушаји свеобухватни у намери да оптуже Русију за започињање рата, закључењем Пакта Молотов-Рибентроп, а то је, како је рекао, суштински нетачно и цео свет је дужан да то зна.
Николај Паничев, председник Комисије за међународну и међурегионалну сарадњу московског градског савета ветерана, нагласио је да велика победа има велику цену и да су једино Русија, Југославија, а нарочито Србија, пружиле достојан отпор фашизму у Европи.
Он је истакао да се морамо борити против свих покушаја европских демократија да препишу исход историје Другог светског рата и оптуже Русију за његов почетак.
Валериј Јегошкин, бивши амбасадор Руске Федерације у Републици Југославији од 2000-2002. године, почасни грађанин Алексинца, наглашава да је Београд био ослобођен заједничким снагама Црвене армије и југословенских партизанских јединица.
„Историја наших народа је историја не само заједничке културе и духовности, већ и заједничке борбе против агресора за слободу и независност“, рекао је Јегошкин.
Према његовим речима, основни задатак Удружења руских дипломата је да будућа поколења не забораве крв коју су наши преци проливали за слободу и независност. Зато је веома важна сарадња са српским пријатељима.
Ратни ветерани Лав Кацевич и Јуриј Ленчевски, који су учествовали у ослобађању Мађарске, Аустрије и Југославије, поделили су своја искуства из рата и успомене на ослобођење Београда са присутним гостима и члановима амбасаде.