„Због дејстава турске војске у Сирији без страже је остало осам избегличких логора и 12 затвора за стране борце. То би могло довести до таласа такозване обрнуте миграције терориста у своју постојбину“, рекао је Шојгу на пленарном заседању пекиншког форума Сјангшан.
Према речима министра, „постоји потреба за консолидацијом напора читаве светске заједнице за супротстављање изазовима терориста, њиховој идеологији и пропаганди“.
„Министарство одбране Русије је стекло велико искуство у овој области, које смо спремни да поделимо са нашим партнерима у Азијско-пацифичком региону“, прецизирао је Шојгу.
Шојгу је такође изјавио да постоји пораст активности терористичких организација у Азијско-пацифичком региону.
„Група ДАЕШ је након пораза у Сирији значајно проширила своје присуство у југоисточној Азији. Лидери ове квазидржаве изјављују о укључивању Индонезије, Малезије, Сингапура, Филипина и делом Тајланда у састав калифата. Као предњи одреди користе се милитанти који су се борили у Сирији и вратили у своју домовину“, објаснио је Шојгу.
Према његовим речима „постепено се формирају одрживе везе са терористичким групама у другим регионима“.
Да би постигли своје циљеве, екстремисти примењују методе силе чије су жртве цивили. Као пример за то је терористички напад који се ове године догодио на Шри Ланки, додао је он.
Турска од 9. октобра води операцију „Извор мира“ на североистоку Сирије против курдских јединица. Сједињене Америчке Државе и Турска договориле су се 17. октобра о прекиду операције на 120 сати и повлачењу курдских снага из 30-км широке тампон-зоне на граници између Турске и Сирије, коју Анкара намерава да контролише самостално.