Чиле је највећи произвођач и продавац бакра на светском тржишту и покрива трећину светске трговине овим металом.
На кадровима се може видети како групе људи носе транспаренте и заставе у подршку многобројним протестима који се одржавају у целој земљи. Мирне протесте одржавају и друге друштвене организације у центру престонице Сантијаго де Чиле.
Штрајк радника компаније „Коделко“ већ се одразио на светско тржиште бакра. Вредност децембарских фјучерса бакра на берзи „Комекс“ јутрос је пала за 0.46 одсто — на 2.623 долара за фунту.
У последњих неколико дана на хиљаде људи изашло је на улице чилеанских градова, изражавајући неслагање са политиком власти. Део протеста је прерастао и у немире.
Становници Сантијага, у коме се одржавају најмногобројније демонстрације, кажу да протестују против немогућности да добију одговарајуће бесплатно образовање и здравствену заштиту, против ниских плата (просечна плата у Чилеу је око 650 долара, а највећи део оде на плаћање комуналија и превоза) и против повећања пореза.
Власти Чилеа су предложиле низ мера како би бар мало смириле становништво, обећавши да ће усмерити 1,2 милијарде долара у решавање социјалних проблема. Али, по мишљењу становника престонице Чилеа, то је изузетно мало новца да би се проблеми решили.