„Када је реч о иницијативи за стварање безбедносне зоне на североистоку Сирије одлуком Савета безбедности УН, још не знамо о чему је конкретно реч“, истакао је Лавров.
Како је објаснио, ту иницијативу је прво покренула немачка министарка одбране, али су идеју критиковали неки други чланови Владе Немачке.
„Ако говоримо о томе да НАТО жели да преузме на себе тај задатак, онда, наравно, та идеја не крије у себи ништа добро“, истакао је министар.
Он је додао да постоје руско-турски споразуми, које подржавају и Дамаск и Курди, и да се они морају реализовати.
Ситуација на северу Сирије
Портпарол Кремља Дмитриј Песков је такође прокоментарисао ситуацију на североистоку Сирије након потписивања руско-турског меморандума.
„Тренутно распоређујемо наше снаге и средства, као и јединице сиријских граничара у обележеним зонама, што је само по себи позитивна чињеница и показује да се у складу са постигнутим договорима и меморандумом одвија конкретан посао“, изјавио је портпарол Кремља.
Према његовим речима, у првим фазама се не могу искључити одређене неправилности.
„Ситуација је веома компликована и не може се нормализовати преко ноћи. У току је мукотрпан и тежак посао“, оценио је Песков.
Он је додао да се тренутно успостављају контакти са представницима Курда, који су подржали постигнуте споразуме, и претпоставио шта ће се догодити уколико се курдске јединице не повуку из тампон зоне.
„Наравно, граничари и наша војна полиција неће стајати између њих и турских снага у тим зонама и тада ће те курдске јединице остати један на један са турским оружаним јединицама“, закључио је Песков.
Раније су министри одбране земаља-чланица НАТО разговарали о ситуацији на североистоку Сирије. Том приликом су дискутовали и о идеји министарке одбране Немачке Анегрет Крамп Каренбауер о стварању међународне безбедносне зоне у Сирији на граници са Турском. Наиме, немачка министарка је изјавила да међународни контингент може бити упућен на север Сирије под окриљем Уједињених нација.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг је касније рекао да чланице Алијансе нису разматрале конкретне предлоге о мисији НАТО-а на северу Сирије на основу иницијативе Немачке и да су министри заговарали проналажење политичког решења.