Нарко-трговци патентирали телефон заштићен од прислушкивања и развили бизнис

© pixabayНаркотрговци направили телефон заштићен од прислушкивања а онда га продавали
Наркотрговци направили телефон заштићен од прислушкивања а онда га продавали  - Sputnik Србија
Пратите нас
Шкотска криминална група „Браћа“, која се бави трговином наркотика, направила је телефон заштићен од прислушкивања, а онда одлучила да оснује компанију која ће се бавити његовом продајом.

У целом свету је активна илегална продаја телефона који се праве према наруџби. Обично користе посебан софтвер за слање шифроване електронске поште или порука, као и посебне сервере за комуникацију. Понекад се са таквих телефона уклања микрофон, камера и џи-пи-ес модули, пишу руски медији.

Поједини од њих имају режим двоструког покретања. Када се уређај укључи, приказује се безопасни екран са менијем, али ако се притисну одређени тастери, отвара се тајни систем фајлова који садржи шифроване поруке корисника. Као резултат тога, уобичајене методе пресретања порука, које користе органи за спровођење закона, постају бескорисне.

© pixabayКомпанија је куповала телефоне „Гугл Нексус 5“ или „Нексус 5икс“ и уграђивала им своје функције или оперативни систем
Нарко-трговци патентирали телефон заштићен од прислушкивања и развили бизнис - Sputnik Србија
Компанија је куповала телефоне „Гугл Нексус 5“ или „Нексус 5икс“ и уграђивала им своје функције или оперативни систем

Преписка се може прочитати само на уређајима самих корисника. Међутим, компаније које продају такве телефоне, често снабдевају криминалце.

Компанија „Фантом секјур“ продавала је своје уређаје члановима мексичког нарко-картела „Синалоа“, бајкерској банди „Анђели пакла“, као и у Куби и Венецуели.

Током саслушања, тужиоци су тврдили да „Фантом секјур“ компанија није случајно продавала уређаје криминалцима, него их је израђивала са специјалним циљем да они буду од користи криминалцима.

У мају ове године власник компаније Карлос Рамос осуђен је на девет година затвора због вођења криминалне организације, која је свесно потпомагала нарко-картел. Он је признао своју кривицу.

Компанија „МРС“ у рекламама користила фотографију Едварда Сноудена

Једна од компанија која се бавила прављењем телефона заштићених од прислушкивања била је и фирма „МРС“. Процес прилагођавања телефона у компанији „МРС“ је био релативно једноставан. Компанија је куповала телефоне „Гугл Нексус 5“ или „Нексус 5икс“ и уграђивала им своје функције или оперативни систем. Затим су креирали налоге за клијенте како би могли да размењују поруке и убацивали сим-картицу. Телефон су продавали за 1.200 фунти (око 1.400 евра). Према тврдњама појединих медија, компанија „МРС“ је продала око 5.000 телефона. На свом сајту компанија је такође рекламирала заштићене лаптопе, таблете и џи-пи-ес за праћење.

​​„МРС“ је чак промовисала те уређаје, користећи црно-беле портрете бившег припадника Агенције за националну безбедност САД Едварда Сноудена. 

„Телефон компаније ’МРС‘ пружа неколико нивоа шифрирања помоћу затворене заштићене мреже“, наводи се у једном од рекламних твитова компаније.

Власници те компаније су, међутим, припадници криминалне организације „Браћа“ , наводе извори руских медија.

Они су у почетку били клијенти легалне телефонске индустрије. Куповали су специјализоване уређаје „Блекбери“ од компаније „Енетком“. Међутим, холандска полиција је успела да повеже један од тих уређаја са убиствима, оружаним пљачкама и трговином дрогом.

​„Браћа“ више нису желела да поверавају другима своју безбедност и решила су да направе своје уређаје. Ангажовала су програмере који ће им направити сопствени оперативни систем. Касније је група схватила да уређаји које преправљају за сопствене потребе, могу „попунити рупе на том тржишту“, тврди један од извора.

Како би изашла на међународно тржиште, „Браћа“ су отварала једнодневне компаније, а чак су имала канцеларију у Дубаију и филијале у Великој Британији и Амстердаму.

Да би се учврстила на тржишту шифрованих телефона, „Браћа“ и њихови сарадници прибегавали су тактикама застрашивања преко телефона или лично.

Међутим, у јуну 2017. године притисак на „МРС“ постао је све већи — компанија је престала са радом, али шкотску браћу нису успели да ухвате. 

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала