Чак и ако Турска остане у НАТО-у, Сједињене Државе и друге чланице савеза морају се одрећи сваке илузије да је Турска поуздан партнер“, стоји, између осталог, у коментару Савјета за спољне односе, водеће америчке НВО специјализоване за креирање спољне политике САД још од 1921. године.
„Турска има тржишну економију, али не испуњава ниједан други критеријум за чланство у НАТО. Ипак, НАТО у овом тренутку нема механизама за избацивање већ постојеће чланице“, наводи се у чланку под називом „Везе између НАТО-а и Турске се морају промијенити“, у ком се додатно тврди да је „Турска инвазија у сјеверној Сирији последњи примјер да се та земља разилази са НАТО вриједностима“.
С тим у вези, цитира се и предсједник Савјета за спољне односе, дипломата Ричард Хас, који се залаже за то да би Сједињене Државе „требало да повуку све нуклеарно оружје, да смање ослањање на турске базе и ограниче размену обавештајних података, као и продају оружја“ Турској.
„Ваздухопловне снаге САД требалo би да пребаце своје авионе у ваздухопловну базу ’Мувафак Салти‘ у Јордану и у друге базе у земљама Персијског залива. Тактичко нуклеарно оружје смештено у Инџирлику требало би или да буде враћено у Сједињене Државе или премештено у поузданије земље НАТО-а“, апелује се у чланку.
„Вријеме је да будемо реални у вези с Турском, умјесто што претпостављамо да односи могу остати тако блиски као што су били током Хладног рата“, закључују у Савјету за спољне односе.