„Дефинитивно је да ће седница бити одржана 31. октобра у СБ УН и ја ћу на њој учествовати. На крају су ипак представници Приштине обавестили да ће доћи на седницу“, рекао је Дачић Танјугу.
Он је истакао да ће се чланице СБ УН упознати са актуелном ситуацијом на КиМ, са бројним инцидентима, са афером око наводног тровања, великим лажима које долазе из Приштине.
„Пренећу ставове председника Александра Вучића да ми желимо компромис, наставак дијалога, али да очигледно са друге стране и даље желе да наметну свој став о признању независности Косова, што је за Србију апсолутно неприхватљиво. Ми желимо компромис и учествоваћемо у наставку дијалога ако се створе услови за то, ако се укину таксе“, поручио је Дачић.
Дачић је подсетио да је на основу договора са почетка године предвиђено да се редовна седница СБ УН, на којој би се расправљало о извештају генералног секретара о ситуацији на КиМ, одржи у октобру.
Према његовим речима, председавајућа Јужноафричка Република је ставила седницу у програм рада за октобар и она је заказана за 31. октобар.
„Међутим, неколико дана пре одржавања седнице представници Приштине су се жалили да њима не одговара термин и тражили су одлагање, па је онда званично представница Велике Британије тражила од председавајућег да се та седница ипак одложи, због тога што Приштина не може да дође“, рекао је Дачић.
Коментаришући информацију да је седница могла да буде одложена, јер према писању медија, амбасадорка такозваног Косова Вљора Читаку није могла да дође на седницу 31. октобра, Дачић је подсетио да није реч о позиву за Читаку, већ за представника привремених институција у Приштини.
„Многи указују да је Велика Британија инсистирала на томе зато што је она следећег месеца председавајућа. Али нема сад везе то једно са другим. Оно што је дефинитивно, то је да ће седница бити одржана 31. октобра у СБ УН и ја ћу учествовати на тој седници“, рекао је Дачић.
Раније су медији јавили да је седница Савета безбедности УН о Косову и Метохији, предвиђена за 31. октобар, под великим знаком питања и да иза тога стоји Велика Британија. Наводно је седница могла да буде одложена из „једног бизарног разлога“, јер на заседање у Њујорку, наводно, не може да дође амбасадорка тзв. Косова у САД Вљора Читаку.