„Дубоко сам убеђен да пут ка политичком суверенитету република, њиховој економској самосталности, очувању самобитности, развоју културе лежи преко обнове Савеза, претварању њега у демократску, реалну, ефективну федерацију у коју републике делегирају део својих надлежности“, сећа се Горбачов у својој књизи „Шта је било стављено на карту: будућност глобалног света“, која ускоро треба да се појави у продаји.
Горбачов је навео да су одлучујући кораци на том путу требало да буду нови Савезни договор, који је потписан 1991. године, а који је прекинуо августовски пуч и нагласио да се „до краја борио за јединство земље“.
„Руководство највеће републике у саставу СССР-а — Русије на челу са Борисом Јељцином, кренуло је путем дезинтеграције. Превладала је линија за раздвајање државе“, наводи бивши совјетски лидер.
Тешке последице тога су ускоро осетиле на себи десетине милиона људи, додао је Горбачов.
„Никог не треба да изненађује што према свим анкетама већина Руса жали због распада Савеза, а деведесете године прошлог века сматрају најтежим периодом у свом животу“, закључио је политичар.