Према речима шефа Централне команде оружаних снага САД генерала Кенета Макензија, анализа ДНК је са апсолутном тачношћу потврдила да је реч о погибији Багдадија.
Турски политиколог, шеф Центра за стратешке студије Блиског истока Ахмет Ујсал, у разговору за Спутњик истиче да је Багдади убијен када је ДАЕШ са америчког становишта испунио свој задатак.
„ДАЕШ је на почетку био створен као инструмент за дестабилизацију Сирије, а потом је Америка, користећи се ситуацијом, предала контролу над североистоком земље Радничкој партији Курдистана (ПКК). Баш као што се и Ал Каида појавила након рата у Авганистану, и ДАЕШ је освануо у Сирији, како би разрушио сиријски демократски систем. Данас, када се криза у Сирији ближи крају, а Турска је осујетила план Вашингтона да створи курдску државу, нема више потребе за фигуром Ел Багдадија. Мислим да је Трамп издао наредбу да се ликвидира вођа ДАЕШ-а, како би уравнотежио ситуацију и смањио притисак у вези са Радничком партијом Курдистана, у контексту предстојећих избора“, истиче Ујсал.
"...at the compound, fighters from two locations in the vicinity of the compound began firing on U.S. aircraft participating in the assault."
— U.S. Central Command (@CENTCOM) October 30, 2019
- Gen Frank McKenzie CDR USCENTCOM pic.twitter.com/SkrtHNDs7w
Експерт је упозорио да се не треба опуштати, јер „исте снаге које су својевремено допринеле настанку ДАЕШ-а, регрутовале хиљаде милитаната из читавог света да би их послале у Сирију и Ирак, у случају да то буде потребно и одговара њиховим интересима, могу формирати нове сличне терористичке структуре. Тим пре што неопходно искуство, средства, технологију и ресурсе САД већ имају“.
Ујсал на крају истиче да се у Сирији тренутно стварају услови за нови политички период.
„На дневном реду је стварање новог устава, обнављање инфраструктуре и повратак избеглица. Сирија се креће ка новој етапи коју можемо назвати периодом опоравка и лечења рана. Такве појаве као што су Астански процес и операција ’Извор мира‘ указују на убрзање процеса сиријског решења у блиској перспективи“, закључује Ујсал.