Прослава је почела у петак вечерњим богослужењем којим је началствовао архимандрит др. Максимос Констас, виши академски истраживач на Богословском факултету Часног крста у Бостону, док је епископ источноамерички Иринеј стајао у трону и благосиљао, а молитвено је био присутан и епископ западноамерички Максим.
У наставку вечерње службе уследило је благосиљање илитона — убруса који представља пелене у којима је богомладенац повијен и који представља плаштаницу у коју беше мртви Христос повијен и положен у новом гробу.
У овим илитонима ће бити постављени антиминси које је епископ источноамерички Иринеј осветио у суботу пред почетак свете архијерејске литургије. У антиминсима уграђене су честице моштију Светог Мардарија, који је први српски великомученик који је толико настрадао од свог свештенства и свог народа. Честице његових моштију ће од сада бити на сваком олтару Епархије источноамеричке. Такође, заједно са честицама моштију Светог Мардарија Либертивилског, у новоосвећеним антиминсима уграђене су и честице моштију Светих Херцеговачких мученика.
Након освећења антиминса епископ источноамерички Иринеј са свештенством и верним народом дочекао је преосвећеног епископа западноамеричког Максима, који је началствовао светом архијерејском литургијом у Саборном храму Светог Саве у Бостону.
Владика Максим је у својој беседи верницима истакао да овај вишеструки јубилеј и ово сабрање све нас на нови начин и изнова повезују са Господом, надахњујући нас за љубав према Господу и према ближњима, као и за наш истински живот у Христу.
„Истина у овом животу пролази кроз провере и никада није тако очигледна. Ништа што је истинито није сасвим очигледно него тражи прихватање, слободу човекову и одмеравање, и то је Свети Мардарије искусио у своме животу, а ја данас желим да вам скренем пажњу и на још једну личност која је попут Светог Мардарија личност која љуби Господа и сав свој живот посвећује Господу, а то је ваш љубљени архијереј епископ Иринеј, кога ви знате исто као ја и знате његову ревност, његову жар према Господу. Због тога желим да му се захвалим на позиву да будем учесник овог величанственог сабрања и да истакнем пред свима вама ту потребу да једни друге волимо, да подстичемо и храбримо, да бисмо били достојни наследници Светог Мардарија и свих оних светих оних који су следбеници Христови“, истакао је епископ Максим.
Владика Иринеј захвалио је свима који су се одазвали позиву да саборно и на тлу Епархије источноамеричке прославимо 800 година аутокефалности СПЦ. Он се захвалио и епископу Максиму у своје име, у име свештенства и верног народа Епархије источноамеричке због тога што је дошао да предводи свету архијерејску литургију, прву литургију која је служена над новоосвећеним антиминсима Епархије источноамеричке. Како је истакао, то за њега представља велику част јер је владика Максим један од највећих данашњих теолога и признат је као такав у читавом свету.
Након литургије на којој се причестио велики број сабраног верног народа уприличена је свечана трпеза за све сабране вернике, а одржана је и Свечана академија која је почела интонирањем оригинале верзије српске химне и здравицом српском народу. Уследили су наступи фолклорног ансамбла „Грачаница“ из Бостона, трија „Покрет“ из Београда, певачког друштва „Лира“, чији су чланови сабрани из свих крајева Америке, а наступила је и глумица Катарина Радивојевић.
Прослави осам векова аутокефалности СПЦ у организацији Епархије источноамеричке присуствовали су и амбасадор Републике Србије Ђерђ Матковић, амбасадор Републике Српске Обрад Кесић, велики број представника дипломатског кора и сестринских православних цркава са подручја Америке.
У оквиру прославе осам векова СПЦ Цркве у Бостону сабрани верни народ имао је прилике да ужива у пројекцији филма о Светом Мардарију Либертивилском „Тихи кутак Христов“, у режији Радосава Раја Јеврића, а у продукцији Манастира Острог.
Овај значајан јубилеј Српске православне цркве надлежном архијереју Епархије источноамеричке, епископу Иринеју и верницима на простору те епархије честитао је и патријарх српски Иринеј, али и председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп.