У ноти упућеној дипломатама се објашњава да је одлука донета у складу са гласањем Салвадора у Организацији америчких држава, која подржава извештај Високог комесаријата Уједињених нација за људска права који осуђује наводне повреде људских права Венецуеланаца.
Додаје се и да је влада одлуку донела у складу са ставом те земље да венецуелански председник Николас Мадуро нема легитимитет.
En otras noticias: pic.twitter.com/h9z4HbLOs6
— Nayib Bukele (@nayibbukele) November 3, 2019
У саопштењу се наводи и је да Влада Салвадора признала лидера опозиције Хуана Гваида за привременог председника Венецуеле до одржавања слободних избора у тој земљи.
Криза у Венецуели
Ситуација у Венецуели напета је од јануара, када се лидер опозиције Хуан Гваидо незаконито прогласио за привременог председника. Вашингтон и његови савезници подржали су Гваида и позвали председника Николаса Мадура да се повуче. Сједињене Америчке Државе такође су заплениле венецуеланску нафтну имовину вредну милијарде долара.
Мадуро је, заузврат, оптужио Сједињене Америчке Државе да покушавају да организују пуч како би поставиле Гваида за своју марионету и преузеле природне ресурсе Венецуеле. Русија, Кина, Куба, Боливија, Турска и бројне друге земље дале су своју подршку Мадуру као једином легитимном председнику Венецуеле.