Агенција наводи да ово покреће бројна „тешка правна питања“, конкретно, да ли ће Сједињене Америчке Државе моћи да нападају сиријске, руске или друге снаге у случају претње нафтним постројењима.
Такође се истиче да ова одлука предвиђа присуство стотине америчких војника у Сирији.
„Трампова наредба поништава претпоставку да ће се већина од више од 1.200 америчких војника стационираних у Сирији ускоро вратити кући, како је више пута обећавао“, пише аутор чланка.
Према изворима агенције, у Сирији би могло да остане најмање 800 војника, од којих око 200 у бази Ел Танф на југу земље.
Према новом плану, војска Сједињених Америчких Држава штитиће велики део територије од Дејр ел Зора до Ел Хасаке, коју контролишу сиријски Курди. Притом, тачна површина тек остаје да се утврди.
Раније је шеф Пентагона Марк Еспер изјавио да ће Сједињене Америчке Државе штитити нафтна поља у Сирији и одговарати силом на покушаје њиховог заузимања. Према његовим речима, амерички војници немају намеру да тамо пуштају ни Русију ни сиријску војску.
Специјални представник председника Русије за Сирију Александар Лаврентјев рекао је да нафтне области на североистоку Сирије треба да контролише сиријска влада. Портпарол Министарства одбране Русије Игор Конашенков навео је да амерички државни органи месечно добијају више од 30 милиона долара од производње нафте у Сирији.