„Научници имају моралну обавезу да јасно упозоре човечанство на било коју велику егзистенцијалну претњу“, кажу потписници текста објављеног у уторак у часопису „Биосајенс“.
„Упркос 40 година светских преговора о клими, уз неколико изузетака, пословали смо уобичајено и увелико смо пропустили да се ухватимо у коштац с тим осетљивим питањем“, пише Савез научника, а предводе их Вилијам Рипл и Кристофер Волф са Универзитета (америчке савезне) државе Орегон.
„Климатска криза стигла је и убрзава се брже него што је већина научника очекивала“, пишу потписници.
Препоручују шест корака који би требало да ублаже најпогубније учинке климатских промена: заменити фосилна горива нискоугљичним обновљивим изворима; смањити емисије загађења попут метана; заштитити екосистеме на Земљи; јести углавном храну базирану на биљкама, а мање на производима животињског порекла; стварати привреду без коришћења угљеника; стабилизовати светску популацију, преносе „Независне“.
Научници кажу да су охрабрени недавним манифестацијама младих људи који петком упозоравају владе да крену у акцију за спас планете, као и другим основним кампањама.
Као Савез светских научника, потписници истичу да су спремни да помогну владама и свима који доносе одлуке у пословању и развоју у остварењу праведног прелаза на обновљиву и праведну будућност.
Човечанство треба да поступа тако „да одржи живот на планети Земљи, нашем једином дому“, наводе потписници.