Генерални директор руске православне телевизије Борис Корчевников саопштио је да ће се овај ријалити, односно документарна серија, веома разликовати од свих који су се до сада приказивали било где. Осим што ће се дешавати у мушком манастиру који се налази на језеру Селигер, између Москве и Санкт Петербурга, он ће трајати (прва сезона) само месец дана — од краја новембра до краја децембра. Очекује се да ће имати 16 епизода. Неће бити такмичења, нити избацивања, како смо навикли да гледамо. Овај документарни пројекат има за циљ да покаже сву лепоту манастирског живота.
Ко може да учествује у пројекту „Острво“? Сви. Мушкарци и жене, деца са родитељима, па чак и људи друге вере који желе да се упознају са православљем међу онима који га најбоље познају — монасима. У току је подношење пријава, где потенцијални учесници шаљу биографију, са навођењем разлога за жељу да буду подвижници.
У прес-служби телевизије „Спас“ су саопштили Спутњику да и грађани Србије могу учествовати у ријалитију.
„Могу се пријавити и мушкарци и жене старији од 18 година“, наводи се у одговору руске православне телевизије.
Шта очекује учеснике пројекта током месец дана боравка у манастиру у хладном децембру? Они ће ићи на литургију и радити све што раде прави подвижници у манастирима: молити се, разговарати са браћом и међусобно о духовним питањима и радити физичке послове — од чишћења храма, до печења хлеба. Пројекат треба да покаже како молитва и рад утичу на живот човека и како се људи осећају када се склоне од ужурбане свакодневнице у свето место.
Шта је главни циљ пројекта? Да широке народне масе виде живот манастира очима ходочасника, као и да се повећа број посетилаца овог прелепог острва.
Највећи критичари пројекта „Острво“ као аргумент наводе: не може се молити под камерама. Генерални директор телевизије подсећа да за време свих великих празника телевизије преносе богослужења из великих храмова. И тада су свуда камере, па не сметају верницима да се моле.
„Камере и сниматељи ће деликатно пратити учеснике пројекта, не нарушавајући молитвени и духовни живот манастирске браће“, закључио је Корчевников.
Протојереј Руске православне цркве Всеволд Чаплин не види у најављеном ријалитију грех, јер манастире посећују ходочасници.
„Не би требало да трчимо за светским формама у којима је било рађено много тога лошег. Треба смислити нешто своје, ништа мање убедљиво. Треба показати праву молитву, показати мудрог духовника, показати и објаснити неке ствари које могу да промене мишљење савременог човека. То је најважније. Нека то шокира људе, нека покаже човеку да погрешно живи и да цео живот треба да мења. Мислим да је то врло важно“, објашњава протојереј.
Он сматра да није лоше показати како изгледа прави манастирски живот и да је добро што је за „Острво“ изабран манастир на Селигеру, који је добро уређен и са добрим условима за живот.