„Ценим Русију и Кину због тога што су добри партнери. Имамо веома добре билатералне односе, добре економске и трговинске односе. Могу да кажем да бисмо из Заједничког свеобухватног плана дејстава изашли још пре много месеци да није било Русије и Кине“, рекао је Аракчи на Московској конференцији о неширењу нуклеарног наоружања.
Шесторка међународних посредника (Велика Британија, Немачка, Кина, Русија, САД и Француска) и Иран потписали су 2015. године Заједнички свеобухватни план дејстава у вези са иранским нуклеарним програмом. Споразумом је предвиђено укидање санкција Техерану, у замену за органичавање иранског нуклеарног програма. САД су у мају 2018. године објавиле да иступају из Споразума и обновиле санкције против Ирана.
Иран је 6. новембра објавио да је почео да обогаћује уранијум на нуклеарном објекту у Форду. Организација за атомску енергију Ирана је напоменула да се сви кораци изводе под контролом Међународне агенције за атомску енергију.
Претходно је Техеран 5. септембра објавио да почиње трећу етапу смањивања обима својих обавеза из нуклеарног споразума, као и да ће се вратити њиховом испуњавању, чим остале потписнице документа почну да поштују његове одредбе.
Прву фазу обустављања обавеза из нуклеарног споразума Техеран је започео 8. маја. Два месеца касније прешао је на другу етапу, објавивши да ће престати да поштује ограничења о обогаћивању уранијума.