Он је нагласио да је то резултат систематског деловања представника државе, почев од председника, владе, министарства спољних послова, председнице парламента.
„Није лако било да се дође до једне овакве одлуке. За то је било потребно годину и по дана континуираног рада, састанака. Министарка спољних послова Гане била је у посети Србији, председник је са њом разговарао и у Њујорку. Ја сам био у Гани. И после дугог рада уследила је оваква одлука“, навео је Дачић.
Очекује да ће до краја године још неколико земаља повући признање.
Наводи да је Гана ноту о повлачења признања донела 7. новембра, да је већ сутрадан прослеђена Косову, али да Приштина о томе није обавестила јавност.
Наглашава да је Гана своју одлуку образложила и да кажу да је одлука о признању Косова, коју је донела претходна влада, била погрешна, преурањена и да је представљала кршење Хелсиншског договора и Резолуције 1244.
Подсећа да је Гана 16. земља која је повукла признање, али и наглашава да је то земља која има највећи број становника од свих држава које су до сада повукле признање — 29 милиона становника.
Дачић је још указао да је бивша Југославија имала добре односе са Ганом и да је Јосис Броз Тито заједно са тадашњим председником Гане Квамеом Нкрумахом био један од оснивача Покрета несврстаних.