00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
07:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
ДОК АНЂЕЛИ СПАВАЈУ
Проф. др Богољуб Шијаковић: Хришћанин – вечити путник
16:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Осветници и клеветници“
17:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Санкције НИС-у – јасно је да ништа није извесно
17:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Деценија БРИКС-а — шта је постигнуто, а шта су циљеви

© REUTERS / Mark SchiefelbeinЛидери БРИКС-а на састанку у Кини
Лидери БРИКС-а на састанку у Кини - Sputnik Србија
Пратите нас
Навршила се деценија БРИКС-а, а у Бразилу 13. новембра почиње дводневни самит ове организације, једанаести по реду.

БРИКС се не бави политиком, никоме ништа не намеће и више воли да се сналази без блоковске дисциплине. А при томе, пет земаља — Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република — одлучно иду ка томе да представљају половину светске економије.

Наредна година је посебно важна за учешће Русије у тој организацији. Круг ротирајућег председавања се затвара и Русија ће поново управљати радом организације 2020. године. Мото је већ познат: БРИКС партнерство у интересу глобалне стабилности, заједничке безбедности и иновационог раста. О приоритетима Москве, Владимир Путин ће говорити 14. новембра на самиту у Рио де Жанеиру. Следећи сусрет лидера биће одржан у јулу у Санкт Петербургу.

У међувремену, државе-чланице треба да сумирају прву деценију сарадње. Председници ће разговарати о билатералним, регионалним и светским проблемима.

Помоћник руског председника Јуриј Ушаков објаснио је да су на програму две пленарне седнице, сусрет са члановима Пословног савета БРИКС-а и управом Нове банке за развој БРИКС-а, као и пословни доручак у име председавајућег.

У Рио де Жанеиру Владимир Путин ће разговарати са премијером Индије Нарендром Модијем, председником НР Кине Си Ђинпингом и бразилским председником Жаиром Болсонаром. Са председником ЈАР Сирилом Рамафосом сусрет није планиран, јер су они већ имали детаљан разговор на недавном самиту „Русија — Африка“, који је одржан у Сочију. 

© AP Photo / Manish SwarupПредседник Русије Владимир Путин током самита земаља-чланица БРИКС-а у Индији
Деценија БРИКС-а — шта је постигнуто, а шта су циљеви - Sputnik Србија
Председник Русије Владимир Путин током самита земаља-чланица БРИКС-а у Индији

Лидери ће 14. новембра отворити Пословни форум БРИКС-а, који је окупио око 800 учесника, а међу њима је њих 80 из Русије. То су руководиоци најкрупнијих компанија, финансијских организација, друштвених удружења и медија. 

Осим Путина, у Бразил ће отпутовати и министар спољњих послова Русије Сергеј Лавров, министар енергетике Александар Новак, директор Савезне службе за војно-техничку сарадњу Русије Дмитриј Шугајев, шефови компанија „Руска железница“ Олег Белозјоров, Руског фонда за директне инвестиције (РДФИ) Кирил Дмитријев, „Росњефта“ Игор Сечин, „Росатома“ Алексеј Лихачов и директор руске ВЕБ банке Игор Шувалов.

Енергетске везе

Руски лидер разговараће данас, 13. новембра, са колегом из Индије. Трговински промет између две земље 2018. године премашио је 10 милијарди долара — повећао се за 17,3 одсто. Посебну пажњу Москва и Њу Делхи посвећују сарадњи у сфери енергетике: руски извоз угљоводоника у Индију постепено расте. Сада државе покушавају да схвате да ли је могућ заједнички развој угљоводоника на арктичком континенталном гребену на Далеком истоку Русије.

У Индији расте потражња за природним течним гасом и држава је заинтересована за развој заједничких ТПГ пројеката, истичу у Кремљу.

„Велике су перспективе за сарадњу ’Гаспрома‘ са индијским секторским компанијама“, појаснио је помоћник председника.

Главна иницијатива руско-индијске сарадње у сфери мирног атома је изградња друге и треће фазе нуклеарне електране „Куданкулум“, а радови иду по плану.

Не заостаје ни војно-техничка сарадња. Недељу дана пре самита министар одбране Индије Џасвант Синг је у разговору са руским колегом Сергејем Шојгуом изјавио да је држава спремна да ојача сарадњу са руским компанијама војно-индустријског комплекса.

Истог дана Путин ће разговарати са Си Ђинпингом. Земље планирају да до 2024. године доведу трговину до вредности од двеста милијарди долара годишње.

„Кина је највећи економски партнер Русије. Трговински промет 2018. године повећао се за 24,5 одсто и достигао рекордни резултат од 108 милијарди долара“, истакао је Ушаков.

Бразилске перспективе

Са домаћином самита Жаиром Болсонаром, који је ступио на дужност 1. јануара, Владимир Путин срео се једном у Осаки, на самиту Г20. Сада, према речима помоћника руског председника, њихов разговор ће бити детаљнији.

Русија и Бразил припремају се за покретање перспективних пројеката у енергетском сектору, фармацији и области мирног атома. Руске инвестиције иду на истраживање и производњу угљоводоника, електричну енергију, чување и прераду пољопривредних производа, као и на лучку инфраструктуру. У целини гледано, 2018. године све руске инвестиције у Бразилу износиле су отприлике милион и по долара.

Бразил је кључни трговинско-економски партнер Русије у Латинској Америци и Карипском мору. Трговински промет између држава 2018. године достигао је пет милиона долара.

Најкрупнија држава региона је такође важан стратешки партнер Москве. На преговорима ће се дискутовати и о актуелним међународним и регионалним темама, потврдили су из Кремља. Лидери ће разговарати о ситуацији у Боливији, где је 10. новембра председник државе Ево Моралес поднео оставку и отишао у Мексико.

© REUTERS / Fred DufourПленарна седница самита лидера БРИКС-а у Сјамену
Деценија БРИКС-а — шта је постигнуто, а шта су циљеви - Sputnik Србија
Пленарна седница самита лидера БРИКС-а у Сјамену

Кључни задаци

Самит ће почети затвореном седницом, на којој ће се разговарати о међународној стабилности, безбедности, трговини и финансијама.

Очекује се да Владимир Путин каже који задаци су од примарног значаја за БРИКС и да процени тренутну ситуацију у свету, између осталог, и акције САД поводом разбијања система контроле оружја. Такође, он ће изнети став Русије поводом решавања регионалних сукоба.

„Председник се заложио за продубљивање сарадње држава БРИКС-а у економској сфери: у оквиру Светске трговинске организације (СТО), Светске банке и Међународног монетарног фонда“, објаснио је Јуриј Ушаков.

Председници ће се срести и са учесницима Пословног савета БРИКС-а и са руководством Нове развојне банке (НБР), који ће им представити извештаје о активностима структура. НБР је основана пре тачно пет година, а документи су потписани на самиту у бразилском граду Форталезе. Тада је формиран и пул условних девизних резерви држава БРИКС-а.

Сада је НБР, чије се представништво налази у Кини, одобрила 42 крупна пројекта, укупне вредности више од 11,6 милијарди долара. Они ће се реализовати на територији држава-чланица организације. Седам иницијатива са буџетом од око 1,8 милијарди долара планирају да реализују у Русији, где је 12. новембра отворен Евроазијски регионални центар НБР.

Клуб за спровођење одређених интереса

„У почетку нико није очекивао да ће се БРИКС развијати, зато што је то био прилично егзотичан облик међународног обједињења. Ујединиле су се земље које раније нису биле у блиским односима, а и налазе се на различитим континентима“, рекао је у разговору за РИА Новости директор Центра за истраживање УН и међународних организација МГИМО Александар Орлов.

„Пре десет година чланство у БРИКС-у постало је спољнополитички фактор и могућност да се развијају економске везе са партнерима, а сада је то још увек актуелно“, сматра експерт.

БРИКС наставља са радом, јер изражава спољнополитичке интересе држава-чланица.

„Међутим, што се тиче перспективе, потребно је бити умерен“, рекао је саговорник РИА Новости.

Обједињавање је део опште традиције савремене спољне политике, када формалне организације замењују клубови за спровођење одређених интереса. БРИКС је један од таквих клубова.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала