Према Плевнелијеву, бугарско руководство не коментарише информације о руским шпијунима. Он је позвао Европску унију да „отвори очи“ и да не чека да се демократија у другој земљи нађе у опасности.
„Коју земљу је још потребно дестабилизовати? Којој још земљи треба украсти демократију да би сви отворили очи и видели да се одвија хибридни рат?“, запитао се он.
Руслан Стефанов, представник Центра за демократију, такође сматра да Бугарска „гура главу у песак“.
„С обзиром на чињеницу да је руско присуство у Бугарској тако снажно и очигледно, ми не предузимамо никакве мере. Али оно што више забрињава је да ми немамо појма о величини те претње. Бугарске службе избегавају разговоре и рад у овом правцу. Колико је мастила потрошено на разговоре о томе да ли је Русија претња или не? Наравно да јесте. Пошто је Русија рекла да јој НАТО представља претњу, а наша држава је чланица НАТО-а, наравно да је потребно проучити све аспекте културног, медијског и економског утицаја на политичке странке. Нисам видео такву анализу у нашим службама“, оценио је Стефанов.
Догађају су присуствовали саветник бившег америчког потпредседника Џоа Бајдена и бивши директор ЦИА Мајкл Карпентер, бивши бугарски министар енергетике Трајчо Трајков, бивши амбасадор Бугарске у Русији Илијан Василијев и директор једног одељења Центра за истраживање демократије Руслан Стефанов.
Подсетимо — у септембру је председник бугарске организације „Русофили“ Николај Малинов оптужен за шпијунажу у корист Русије. Крајем октобра тужилаштво земље такође је саопштило да се запослени у руској амбасади бавио обавештајним пословима у Бугарској.