Москва је започела процес „дедоларизације“ своје економије и финансијског система након појаве тензија са Сједињеним Америчким Државама 2014. године са циљем заобилажења америчких санкција, подсећа аутор.
Русија је закључила споразуме о девизним своповима са земљама које имају напете односе са Сједињеним Америчким Државама, попут Ирана, Кине и Турске. Осим тога, она је повећала количину резерви у валутама земаља БРИКС-а и тако олакшала трговину између држава овог блока, чији је укупни обим 2018. године износио 125 милијарди долара, истиче се у тексту.
Продаја долара, између осталог, омогућиће Русији да подигне и стабилизује курс рубље, који је 2018. пао за 17 одсто. Од почетка ове године руска валута је наставила раст и њен курс је према америчкој валути порастао за 7,6 одсто, наводи лист.
Раније је заменик министра финансија Русије Владимир Количев изјавио да Министарство финансија, променом валутне структуре Фонда националног благостања 2020. године планира да смањи удео долара.
Председавајући финансијске групе ВТБ Андреј Костин је, са своје стране, изјавио да Русија има све предуслове за економски раст и да земља наставља политику „дедоларизације“ приликом међународних трговинских операција.