„Позивамо на увођење контрасанкција Сједињеним Америчким Државама. Наравно, потребно је добро размислити како би могле да изгледају те контрасанкције, али уколико САД уведу санкције немачким или швајцарским компанијама, које учествују у постављању цеви преко Балтичког мора, онда су ЕУ и Немачка дужне да уведу одговарајуће контрасанкције које утичу на увоз или производе из САД“, истакао је посланик.
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити педесет пет милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. Нови цевовод би требао да буде изграђен поред „Северног тока“.
Данска је прошле недеље издала дозволу за полагање цеви гасовода југоисточно од Борнхолма у Балтичком мору. Раније је пројекат био договорен са Немачком, Шведском и Финском.
Против реализације гасовода се залаже неколико држава, а нарочито Украјина, која се плаши губитака прихода од руског горива, и Сједињене Америчке Државе, које имају амбициозне намере за извоз свог гаса у Европу. Осим тога, Летонија, Литванија и Пољска сматрају да је то политички пројекат.