Будући да је Србија тек прошле године успоставила дипломатске односе са Вануатуом, овом приликом су потписани Меморандум о разумевању и Споразум о укидању виза, а према Дачићевим речима, разговарали су и о великом броју других тема и области у којима бисмо могли да појачамо нашу билатералну сарадњу.
„Нама је циљ да створимо пријатељске односе са државама на Пацифику и желим да кажем да смо у потпуности променили нашу државну политику и у последњих седам година, заједно са председником Александром Вучићем, водили смо политику наше присутности на Пацифику“, рекао је Дачић.
Он је поставио питање — шта су радили људи у државним органима и министри спољних послова у прошлости, када ми са више од половином земаља Пацифика уопште немамо успостављене дипломатске односе, преноси Танјуг.
„То јесу мале земље, али свака од њих има свој глас у Уједињеним нацијама. Од 193 чланице Уједињених нација, на Пацифику их има 12, плус Источни Тимор — то је 13, и све оне су признале (самопроглашену) независност Косова“, рекао је Дачић и констатовао да је за нас трагично да те земље имају дипломатске односе са (лажном државом) Косово, а немају са Србијом.
Ситуација се, ипак, драстично променила.
„После ноте Науруа, имамо ситуацију да су Папуа Нова Гвинеја, Соломонска острва, Палау, а сада и Науру, повукле признање такозване државе Косово“, наводи се у саопштењу кабинета министра.
„Разговараћемо и са осталим земљама, али зато је неопходно да постоји наше интересовање за овај регион, наше присуство и показивање заинтересованости за сарадњу са овим регионом, али, наравно, и да покажемо да нам је стало до нашег територијалног интегритета и суверенитета, као и да нам је веома важно какав ће став те земље имати према том питању“, изјавио је Дачић после састанака у Републици Вануату.
Он је навео и да у наредном периоду можемо очекивати и посете из Вануатуа Србији, а можемо очекивати и развој билатералних односа и са другим земљама из овог региона.