Наступајући на Новом економском форуму „Блумберг“ у Пекингу, Кисинџер је рекао да се Вашингтон и Пекинг и даље налазе „на прагу хладног рата“, који је је, ипак, могуће спречити.
Кисинџер, који је познат по томе што је успоставио односе с Кином током мандата Ричарда Никсона, сматра да је посебно важно да „након периода релативне напетости у односима уследи искрени покушај да се разумеју политички разлози који су је изазвали“.
„Ако конфликт нико не буде обуздавао, његов исход могао би да буде чак и гори него у Европи. Први светски рат је почео због релативно мале кризе, а данас је оружје много моћније“, додао је бивши државни секретар САД.
Напетост на дипломатском нивоу достигла је врло висок ниво. Пекинг критикује Вашингтон због војно-морнаричке операције у спорном Јужном кинеском мору, као и због подршке коју Конгрес САД пружа демонстрантима у Хонгконгу, док САД критикују Кину због масовних хапшења Ујгура.
„Кина је велика економска држава. Као и ми. Суђено нам је да стајемо једни другима на жуљ по целом свету“, рекао је Кисинџер.
Према речима 96-годишњег дипломате, током Хладног рата САД и Совјетског Савеза обе стране су првостепену пажњу поклањале питањима ограничења нуклеарног наоружања.
Међутим, услед „пасивности“ америчко-кинеских сукоба, Вашингтон није створио механизме дијалога с Пекингом као „војном државом“, рекао је Кисинџер и додао да би човечанство могло да се нађе у опасности, уколико се САД и Кина буду према сваком питању у свету односиле кроз парадигму узајамног сукоба.
Бивши државни секретар Ричарда Никсона је 1971. године тајно одлетео у Пекинг, где је почео преговоре о новим односима Сједињених Америчких Држава и комунистичке Кине. Високорангирани кинески чиновници и даље слушају његово мишљење и простиру пред њим црвени тепих када дође у Пекинг, подсећа „Дејли мејл“.