У случају да санкције буду укључене у амерички војни буџет, компаније које се баве изградњом „Северног тока 2“ ће бити „затворене“, због чега ће Русија, наводно, морати да тражи нове извођаче, тврди Риш.
„Санкције против компанија које учествују у изградњи цевовода биле су укључене у пројекат закона ’О националној одбрани за 2020. годину‘“, рекао је Риш.
„Разлог за овај корак је да се затвори прозор могућности. Велики део ’Северног тока‘ је већ изграђен“, рекао је сенатор.
При томе, он је изразио мишљење да ће санкције „убедити“ грађевинске фирме да прекину рад на пројекту, пошто ће их америчка ограничења „скупо коштати“.
Он је нагласио да Представнички дом и Сенат још нису постигли коначни споразум о закону у целини.
Комитет америчког Сената за међународне послове гласао је крајем маја за доношење закона о санкцијама против „Северног тока 2“. Подносиоци закона су били сенатор-републиканац Тед Круз и демократа Џин Шахин. Он, између осталог, предвиђа забрану уласка у САД и замрзавање имовине лицима умешаним у „продају, изнајмљивање, давање или помоћ у давању“ бродова за постављање руских цеви у море на дубини од 30 метара.
Да би закон ступио на снагу, треба да га одобри Представнички дом и амерички Сенат, као и председник САД Доналд Трамп.