„Они нас мрзе. Након што су их убијали, на њих летеле украјинске гранате, након што је пилот Волошин из авиона гађао Луганск, они нам се неће вратити“, рекао је бивши посланик.
Балицки је оштро прокоментарисао државни преврат у Украјини 2014. године који у Кијеву називају „револуцијом достојанства“.
„О каквом достојанству говорите? О томе да ми ратујемо у својој земљи и убијамо једни друге? Гранату није брига кога ће убити. Она лети и погађа девојчицу или сепаратисту“, објаснио је политичар.
Он је додао да Кијев након преврата „иде по Европи без панталона и проси“ и подсетио да су они које Кијев назива сепаратистима такође Украјинци.
Обмана Кијева
Балицки је позитивно оценио повлачење трупа и престанак убистава, јер је повратак Донбаса у Украјину у сваком случају немогућ, а повлачење трупа ће омогућити да се успостави мир у том региону. Према његовим речима, до овог закључка дошао је зато што на Криму често комуницира са људима из Луганске и Доњецке Народне Републике (ЛНР и ДНР).
Политичар је, такође, посаветовао да се једном заувек заборави на изгубљене територије и „тај догађај уреди“ у оквиру украјинског закона.
„Све остало је обмана и приче како би нас довели до закључка да је то што нема хлеба нормално“, нагласио је он.
„Крим нам се неће вратити. Ми то желимо. Не позивам ни на шта, само схватам да се ни Крим ни Донбас неће вратити. Сви ти мински формати, све што се догађа је одуговлачење, како би Украјинцу преко телевизије рекли како, ево, још само мало и све ћемо решити“, навео је он.
„Они нам се неће вратити. Заборавите“, закључио је Балицки.
Раније је администрација председника Украјине Владимира Зеленског саопштила да је направљена стратегија за „враћање Крима“.
Зеленски је изјавио да намерава да у оквиру самита „Нормандијске четворке“ у Паризу 9. децембра покрене питање повратка територија самопроглашених република Донбаса.
Преврат у Украјини
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике, које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014.
Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.
Крим је постао део Русије у марту 2014. након референдума одржаног након државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља. Према речима председника Русије Владимира Путина, питање Крима је „коначно затворено“.
Украјина и даље сматра Крим својом привремено окупираном територијом.
Нормандијски формат
Такозвани „нормандијски формат“ преговора о Украјини постоји од јуна 2014. године. Тада су, током обележавање 70. годишњице искрцавања савезника у Нормандији, лидери Русије, Украјине, Француске и Немачке први пут разговарали о решавању сукоба у Донбасу. Од тада је одржан низ телефонских разговора и самита, као и контаката министара спољних послова.