Након јавне подршке три црногорска амбасадора који су распоређени у УН, Ватикану и Аустрији и након одлуке да плате казну Никчевићевој, која је написала да би запалила Храм Христовог Васкрсења у Подгорици и „сва говеда тамо“, у Министарству спољних послова Црне Горе кажу да су о томе сазнали из медија.
У Министарству додају да шеф дипломатије Срђан Дармановић није био о томе обавештен, „што је у супротности са законом, јер амбасадори јавно не износе ставове мимо МСП“.
Никчевићева је раније суспендована, а против ње је покренут дисциплински поступак због увреда које је преко свог профила на Фејсбука упутила вјерницима окупљеним на Тројичинданском сабору Српске Православне Цркве у јуну, а затим јој је Суд за прекршаје у Подгорици изрекао новчану казну од 600 евра.
Релативизација мржње
Социолог Илија Маловић сматра да се „последња демонстрација шовинистичке бахатости три црногорска амбасадора једино може описати као скандалозна“.
„Такво понашање представља јавну релативизацију мржње и нетрпељивости“, оцјењује овај социолог.
„Овај догађај показује да и државни службеници гаје симпатије према радикалним методама обрачуна са неистомишљеницима, шаљући тиме поруку да се промоција и практиковање политички мотивисаног насиља исплати“, каже Маловић за Спутњик.
Он, међутим, не очекује да ће поменути амбасадори поднијети оставке и упутити извињење увријеђеним грађанима, већ да ће, управно супротно, у дијелу националистички настројене јавности бити „слављени као хероји“.
Осуда, али без санкција
Црногорски премијер Душко Марковић је оцјенио да је реакција амбасадора „непримјерена“ и поручио да би „појединци требали да служе систему, а не да институције буду платформа за било какве личне ставове и испољавања“. На питање хоће ли тројица амбасадора бити санкционисани, премијер је рекао да „није све у санкцијама и кажњавању“ и додао — „ако се погријеши, треба на то указати“.
Опозиционе странке СНП, Уједињена Црна Гора и ДНП осудили су потез амбасадора Миодрага Влаховића, Небојше Калуђеровића и Жељка Перовића.
Огласио се и црногорски омбудсман, наводећи да се ради о „недопустивом односу прeма самом деликтном понашању“, те да је плаћањем новчане казне за утврђeни деликт искомпромитована сврха санкције коју изриче суд, имајући у виду да је она усмјерена починиоцу „да би се изразио друштвени прекор према њему због извршеног прекршаја и да би се утицало на њега и сва остала лица да убудуће не чине прекршај“.
„Kрем“ црногорске дипломатије
Скандал који су три црногорска амбасадора произвела, пружајући подршку Мирни Никчевић, утолико је већи зато што се ради о особама које спадају у сам „крем“ црногорске дипломатије.
Наиме, Миодраг Влаховић и Небојша Калуђеровић, двојица од тројице поменутих амбасадора, бивши су министри спољних послова Црне Горе, док је Жељко Перовић бивши помоћник министра спољних послова. Калуђеровић је, додајмо и то, тренутно на позицији амбасадора Црне Горе у УН, што је за Подгорицу једна од најважнијих спољнополитичких адреса, а што, такође, свједочи о угледу и престижу који овај амбасадор ужива у црногорској дипломатској мрежи.
Миодраг Влаховић био је министар спољних послова у „одсудном периоду“ по Црну Гору за вријеме референдума за независност 2006. године, да би након тога био постављен за амбасадора Црне Горе у Вашингтону.