„Немам куда да се вратим, у соби у којој сам спавао недостаје цео зид. У свим осталим просторијама или је напукао зид или се урушио плафон. Моја породица и ја преспаваћемо ноћас у кући пријатеља која није толика страдала, али шта ћемо даље — не знам“, испричао је репортеру Спутњика младић од двадесетак година ког смо затекли у кафићу како телефонира.
Други младић каже да у свом животу није видео ништа страшније.
Описујући стање у граду, он каже да су школе затворене, не раде ни банке, а како нам је испричао, одмах после земљотреса струја је у целом граду искључена због мера предострожности, али је убрзо поново укључена. Продавнице и самопослуге су отворене.
Према речима нашег саговорника, мобилна телефонија ради, тако да већ неколико часова телефонира пријатељима из различитих делова града. Највише су пострадале старе зграде, док је већина новоградње остала без тежих оштећења. Они који имају где да оду, отишли су ван Драча, на село.
У парку испред оближње школе у ширем центру града седи неколицина људи у годинама, вероватно пензионера. Стежу уз себе обичне пластичне кесе у којима су, бежећи из суседне зграде на којој се виде озбиљне напуклине, зграбили шта су мислили да је најважније — документе, понеку фотографију. Слабо знају енглески, тако да са њима нисмо успели да разговарамо, али су им лица забринута и без осмеха.
Макар их време служи. Нема кише и релативно је топло за ово доба године.
Испред једне зграде затичемо групу људи који у камион утоварују шут. Један од њих који понешто натуца енглески кратко каже да немају времена за разговор, рашчишћавају улицу да би саобраћај могао да се нормализује. Испред зграде смрскан камион на који се обрушио зид. Питамо има ли жртава. Опет кратко одговарају да је возило, срећом, било само паркирано и да возач није био у њему.
Пролазећи даље градом у ком све одише стрепњом и неизвесношћу, наилазимо на срушену зграду око које влада велика ужурбаност. Ту је полиција, возило хитне помоћи, али и група колега новинара. Једна особа је извучена, али сви чекају да виде да ли је још неко остао испод рушевина.
Данашњи земљотрес је други који је ове јесени погодио Албанију: у првом земљотресу, 21. септембра, повређене су 132 особе, док је биланс у овом — 16 погинулих, а на стотине људи је задобило теже или лакше повреде. Епицентар земљотреса налазио се у близини Драча на дубини од 10 километара.