„Последице у самом епицентралном подручју нису толико катастрофалне у односу на магнитуду земљотреса који се догодио, с обзиром на то да је жариште у мору. Међутим, већ у приобалном делу, што се и види на снимцима на телевизији, има доста рушевина и нажалост, број погинулих који се помиње, вероватно ће бити промењен, у смислу да ће бити повећан“, оцењује Петровић.
На територији Србије се земљотрес осетио „чулно“ у смислу подрхтавања и то су грађани осетили не само на територији наше земље, већ и у Македонији, Црној Гори и Босни и Херцеговини.
По грађане Србије не постоји опасност од овог земљотреса и последица у нашој земљи нема, осим тога што су се грађани узнемирили, напомиње наш саговорник.
„Земљотрес се осетио свуда, и у Београду и у новом Саду. Заводу се јавља велики број грађана из Београда, поготово оних који станују на вишим спратовима, што је и нормално, с обзиром на спратност и понашање зграда у којима живимо“, указује Петровић.
Након главног земљотреса догодила се читава серија земљотреса, додаје дежурни сеизмолог, који су такође могли да се осете у појединим деловима Србије.
„На територији Србије су ти интензитети могли да буду до 4, евентуално до шест степени у неким јужним деловима земље. Управо сада заправо имамо читаву серију потреса и они се очекују и током дана. Међутим, то су све земљотреси слабији од оног који се догодио. У наредном периоду, сатима, данима и месецима, како време буде пролазило, десиће се велики број генерисаних земљотреса који неће бити осетни, дакле, чулног осећаја неће бити“, објашњава Миодраг Петровић.
Драматичне вести из Албаније пратите на Спутњику из минута у минут.