После снажног земљотреса који је погодио регион, а којим је највише погођена Албанија, земљиште још подрхтава.
Шта даље можемо да очекујемо?
Заменик директора Републичког сеизмолошког завода Србије Бранко Драгичевић каже за Спутњик да после земљотреса у Албанији тло почиње да се смирује, све док се не ослободи сеизмичка енергија у једном тренутку.
Благи потреси још неки дан
„Тај процес ће трајати највероватније неколико недеља у Албанији. Ми имамо опасност од земљотреса која се није променила ни после овог земљотреса. И у сваком случају, наш ризик је много мањи од овога што је погодило Албанију“, каже за Спутњик Драгичевић.
Наш саговорник додаје да оваквих земљотреса широм света у просеку има око 100 годишње, док је разорнијих око 20 годишње и они се крећу између седам и осам степени Рихтерове скале. Правих „пустошних“ земљотреса има у принципу два у пет година. То је оно што смо могли да видимо у Јапану или на Аљасци.
Ми смо сигурнији
„На простору Албаније већ су се дешавали земљотреси и то су већ афирмисана подручја где се земљотреси дешавају. То није за њих изненађење. Ми такве земљотресе не очекујемо, него много слабије“, објашњава Драгичевић.
Када се говори о последицама, не могу се узети у обзир само магнитуде земљотреса, већ и рањивост објеката у којима људи живе или раде. Другим речима — најбоља заштита од земљотреса је ојачавање већ постојећих објеката и грађење нових по прописима.