„Потписао сам ове законе из поштовања према Си (Ђинпингу), Кини и народу Хонгконга. Ми посежемо за њима у нади да ће лидери Кине и Хонгконга успети мирним путем да реше своје несугласице, што ће довести до дугорочног мира и процвата за све“, написао је Трамп.
Овим се врше измене закона о америчкој политици према Хонгконгу из 1992. године и предвиђа годишње ревидирање трговинских односа са Хонгконгом у зависности од степени његове аутономије, као и санкције против лица одговорних за кршење људских права у Хонгконгу.
Реакција Кине
Министарство иностраних послова Кине запретило је контрамерама. Оно је нови амерички закон назвало „отвореним хегемонским понашањем“ и озбиљним мешањем у унутрашње ствари земље.
Заменик министра спољних послова Кине Ле Јујченг позвао је у МИП америчког амбасадора у Пекингу Терија Бранстеда и изразио му протест због потписивања закона „О заштити људских права и демократије у Хонгконгу“.
Ле је нагласио да је то „озбиљно мешање у послове Хонгконга, озбиљно мешање у унутрашње ствари Кине и озбиљно кршење међународног права и основних принципа међународних односа“.
Како се наводи, Пекинг је позвао Вашингтон да „исправи своје грешке и промени политику“.
Влада Хонгконга је такође изразила протест против одлуке америчке администрације.
„Ови закони представљају очигледно мешање у унутрашње ствари Хонгконга, без потребе и основе, а то може само да нашкоди односима и интересима САД и Хонгконга“, наводи се у саопштењу.