„Историјски је дан за РТЦГ“, саопштио је и генерални директор Јавног сервиса Божидар Шундић, који је и иницирао промјену садашњег назива „Радио-телевизија Црне Горе“.
„Цијеним да ће таква промјена бити цјелисходна и да треба да се уврсти у нови закон о националном јавном емитеру“, истакао је Шундић.
Овај предлог наишао је на оштре реакције дијела опозиције, али и власти, односно Бошњачке странке, која је дио владајуће коалиције са ДПС-ом. Из те странке су саопштили да вјерују да је иницијатива о промјени имена РТЦГ „резултат еуфоричне исхитрености“.
По угледу Хрватску
Из Нове српске демократије (НСД) саопштили су да би промјена назива „Радио-телевизија Црне Горе“ у „Црногорска радио-телевизија“ била „противуставна и дискриминаторска, јер се у том случају Јавном сервису даје предзнак једне националне групације“.
У питању је, сматрају у НСД-у, „угледање на примјер Хрватске и идејна решења која су тамо спроведена након погрома и свих злочина који су извршени над Србима“.
„РТЦГ неће више да има сличности са РТС-ом, већ хоће да име ЦРТ више личи на ХРТ. Та је симболика прилично јасна“, поручио је портпарол НСД-а Марко Ковачевић.
Како је саопштио, ради се о „спровођењу политике која жели да избрише Србе са овог простора“.
Бошњачка странка изненађена
Истовремено, из Бошњачке странке (БС) је саопштено да је та партија изненађена намјером генералног директора „Радио-телевизије Црне Горе“ Божидара Шундића да се Јавни сервис преименује у „Црногорску Радио-телевизију“, додајући да желе да подсјете генералног директора РТЦГ да је кућа на чијем је челу — јавни сервис свих грађана Црне Горе, па и мањинских народа.
„Сматрамо да је генерални директор, прије него ли се одлучио да јавно саопшти овакву иницијативу, која у први план ставља један народ, што је супротно Уставу Црне Горе, требао да размисли о суштинским промјенама унутар РТЦГ, а које се односе на програмски, уреднички и кадровски садржај, када су националне мањине и конкретно Бошњаци у питању“, наводе из БС.