Тако ће Србија постати прва држава у региону чија војска ће бити опремљена наоружаним беспилотним летелицама, изјавио је вршилац дужности помоћника министра одбране за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић на ваздухопловном сајму у Дубаију за портал „Танго сикс“.
Милорадовић је потврдио да је циљ куповине ЦХ-92А заправо комплементарна употреба са домаће развијеном (али још незавршеном) беспилотном летелицом „Пегаз“ и још битније, трансфер технологије који би помогао да „Пегаз“ напредује од своје почетне улоге извиђача (по првобитним плановима) до борбених способности.
Помоћник министра није прецизирао број летелица које ће бити набављене, употребио је термин „сет“. ЦХ-92А је, по његовим речима, слична „Пегазу“, има 20 одсто већу носивост убојних и електро-оптичких средстава. Нагласио је да ће авионика бити истоветна на обе летелице и да ће обука за њихове оператере такође бити јединствена.
„Пегаз“ ће тако добити кинеску, полуактивно ласерски вођену ракету ваздух—земља ФТ-8Д коју смо могли да видимо на последњем „Партнеру“.
Милорадовић је истакао да циљ набавке борбених беспилотних летелица никад није био да се купи само средство већ је жеља Министарства одбране била да се куповином изврши трансфер технологије, али и узврати продајом наших убојних средстава у класи пасивно вођених ракета.
Из ове изјаве можемо закључити да је ће „Пегаз“ највероватније добити кинески електро-оптички систем са обележивачем циља, ракете ФТ-8Д, а да ће касније највероватније бити интегрисана наша убојна средства која ће користити технологије са ракета АЛАС и ВРВЗ.
Милорадовић није имао коментар на информације о набави кинеске борбене беспилотне летелице „Винг Лунг“, која је била изложена на сајму у Дубаију.
Развој беспилотне летелице „Пегаз“ је на основу Тактичко-техничких захтева Министарства одбране Србије започео у Војнотехничком институту марта 2010. године, а летелица је у прво време носила ознаку „Пегаз 011“.
„Пегаз 011“ је своје прво јавно приказивање имао крајем јуна 2011. године на изложби наоружања и војне опреме „Партнер 2011“, први лет је изведен 4. октобра исте године а првобитно је планирано да уђе у наоружање већ 2014. године. На следећој изложби „Партнер 2013“ из ВТИ су најављивали да ће развој летелице бити окончан 2015. године, а у међувремену је 2014. започео развој симулатора летења који се налази у склопу земаљске станице.
На „Партнеру 2015“ је први пут приказана и земаљска станица система, тада смо сазнали да је пројекат и даље у развоју и добили информацију да је, једном када основна варијанта довољно „сазри’’ у оперативној употреби,у плану и наоружана верзија „Пегаза“.
Последње информације о набавци беспилотних летелица из Кине дао је председник Србије Алексaндар Вучић који је, након показно-тактичке вежбе „Повратак 2019“ септембра ове године изјавио да се набављају три батерије са шест или девет беспилотних летелица које се на различите начине, између осталог и са аутомобила у покрету, могу подизати у ваздух, да ће летелице бити наоружане и са значајном „разорном моћи“.
Александар Вучић је тада рекао и да ће оне у року од шест месеци бити на територији Србије, као и да је то само почетак сарадње са Кином.