Тренутно се на територији Србије гради гасовод од границе са Бугарском до Мађарске, којим ће, како се очекује, потећи гас из „Турског тока“.
Реч је о краку дужине 402 километра, капацитета 12,87 милијарди кубних метара годишње.
Боцан-Харченко је посетио део где се гради гасни интерконектор „граница Бугарске — граница Мађарске“, на месту где гасовод сече реку Дунав на обали Смедерева.
„Показали су нам све цифре и статистику која потврђује да је пројекат јединствен. Показали су нам и доказали јединственост изградње. Дакле, овај део магистралног гасовода ће бити изграђен, и то је наш велики пројекат, који ће снабдевати Србију и Европу. Сматрам да ће бугарски део бити изграђен, тренутно постоје сви сигнали да ствари иду у том правцу. Ми уверено гледамо у будућност“, изјавио је руски амбасадор током обиласка објекта.
Он је додао да је тај пројекат део чврсте билатералне сарадње.
„Развој и пролазак гасовода Дунавом уз примену јединствене технологије је добра увертира за састанак између председника, који је планиран за 4. децембар у Сочију“, истакао је Боцан-Харченко.
„Гаспром“ је 19. новембра саопштио да завршава последње припреме пре пуштања у рад гасовода „Турски ток“, што би требало да се догоди до краја 2019. године.
Тренутно су оба крака напуњена гасом. Компресорска станица „Руска“ и обалски део у Русији спремни су да почну са радом. Истовремено се приводе крају радови на пријемном терминалу у Турској.