„Не планирамо одвојен билатерални састанак на самиту НАТО-а. Мислим да ће председник Ердоган од многих чланица Северноатлантске алијансе чути да су оне забринуте због увођења радара С-400. Ми смо били директни са њим, рекавши му да је тај радар некомпатибилан са обавезама Турске као чланице НАТО-а. То ће му поново рећи Алијанса“, рекао је амерички чиновник.
Он је навео да је самит НАТО-а, који се одржава 3. и 4. децембра у Лондону, шанса да се саопшти да је „са Турском НАТО јачи него без ње“.
Раније је саопштено да Турска почиње да тестира рад руских противракетних система С-400 и да ће у вези са тим бити ангажовани ловци Ф-16 и други авиони.
Амерички државни секретар Мајк Помпео је изјавио да почетак тих испитивања забрињава САД, али да Вашингтон наставља да разматра то питање са Анкаром.
Испорука најновијих руских система С-400, која је изазвала кризу у односима Турске и САД, почела је средином јула.
Према Ердогановим речима, С-400 ће бити потпуно уведени у употребу у априлу следеће године. Вашингтон је тражио од Анкаре да одустане од тог уговора и да у замену за С-400 купи америчке комплексе „патриот“, претећи да ће одложити или потпуно укинути продају најновијих ловаца Ф-35 Турској, као и да ће јој увести санкције.
Односи са Русијом тема самита НАТО-а
Представник америчке администрације је такође навео и да ће односи НАТО-а и Русије бити једна од тема самита у Лондону.
„Претња територијалном суверенитету и хибридна претња које долазе из Русије веома дубоко забрињавају многе чланице, па и нас“, рекао је чиновник.
Према његовим речима, ниједно од дејстава НАТО-а нема циљ да буде претња за Русију.
„Четири НАТО групације на источном крилу Алијансе не могу да се упореде по бројности са регуларном Армијом Русије у тој области“, изјавио је представник америчке администрације.