Кад је ултразвук показао да се у Моники Веги налазе две пупчане врпце док је била седам месеци трудна, помислила је како ће можда родити близанце, а не једно дете. Међутим, једно њено нерођено дете заправо је апсорбовало други фетус.
Стање колумбијске жене у трудноћи, познато као „плод у плоду“ (фетус ин фету), изузетно је ретко. Према извештају Националног института за здравство из 2010. године, тај медицински феномен се јавља код једног на сваких 50 хиљада рођених.
Нажалост, у случају Монике Веги то стање није захтевало само хитни царски рез за њу, већ и за њену бебу коју је назвала Итзмара. Девојчица је подвргнута царском резу кад је била стара само један дан, пише АТИ.
Паразитски близанац
У овом случају, само је једна пупчана врпца спојена на нормалан начин — између Итзмаре и њене мајке. У међувремену, друга врпца повезивала је Итзмару с мртвим фетусом, који је у њој и даље растао као „паразитски близанац“.
Упркос недостатку срца и мозга, мртви фетус је и даље растао опасном брзином. Његова величина ризиковала је оштећење унутрашњих органа здраве бебе. То је значило да су хитне операције биле нужне како би се спасило и здраво дете и њена мајка. Није било времена за губљење.
У медицинским часописима забележено је мање од 200 случајева фетус ин фету, а упркос трагедији губитка једног детета пре него што је оно добило прилику за живот, Моникин сценарио је заправо био један од најсрећнијих случајева, преноси хрватски „Експрес“.
Ако се то компликовано стање не дијагностикује, последице могу бити фаталне, показао је извештај часописа „Бритиш медикал џурнал“.
У њему је описан случај 17-годишње Индијке која је пет година игнорисала растућу квржицу у абдомену пре него је коначно потражила помоћ.
Међутим, након што су лекари спровели темељне тестове, установили су да та кврга садржи „више зуба“, заједно с „длакама, зрелим костима и другим деловима тела“.
Девојчица није имала појма да живи са својим мртвим, паразитским близанцем готово две деценије након што га је апсорбовала у материци. Срећом, лекари су успели да уклоне фетус, што је довело до њеног потпуног опоравка.
Царски рез на беби
Случај Монике Веги је нажалост био далеко озбиљнији и опаснији. Ипак, имала је помоћ др Мигела Пара Саведра, професионалца који се носио с високоризичним трудноћама. Он је примио Монику Веги због порођаја царским резом, али најневероватнији део целог поступка догодио се само 24 сата након што је она дочекала своју девојчицу. Морали су је проследити хирурзима како би обавили царски рез.
Срећом, операција је успешно прошла, а очекује се да дете неће имати никаквих додатних компликација. Да мајка и ћерка нису биле подвргнуте тим хитним операцијама, ова прича вероватно не би имала тако срећан завршетак.